Tırnak Kırılmasına Doğal Çözüm Nedir?

Tırnak Kırılmasına Doğal Çözüm Nedir2
7 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Tırnak Kırılmasına Doğal Çözüm Nedir?

Özellikle kadınların çok önem verdiği bir konudur tırnak ve bakımı. Güzel güzel uzatmaya başlanılan tırnakların beklenilmeyen şekilde kırılması tamamen bir hayal kırıklığı yaratır. Peki, neden kırılır bu tırnaklar, şimdi ona bir bakalım. Normalde koruyucu bir protein olan kreatin maddesinden oluşan tırnaklar oldukça dayanıklıdır. Ve sağlıklı bir metabolizması olan kişilerin tırnakları da sağlıklı olur. Fakat bir anda kırılan bu tırnakların, kırılma nedeni öncelikle yeteri kadar bakım yapılmamasıdır. Tırnaklara gerekli özen gösterilmemesidir. Diğer bir yandan, çeşitli hastalıklar ve hormonların değişikliği de neden olabilir. Tırnağa kadar yayılan sedef hastalığı,tırnak mantarı,iltihaplıhastalıklar tırnak kırılmasında etkisi büyüktür.

Tırnak kırılmasında görülen en sık sebep vitamin eksikliğidir.Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak bilinen biotin (B7 vitamini-H vitamini) eksikliğinde,demir eksikliği,kalsiyum,magnezyum ve çinko eksikliğinde tırnaklar kolay kırılır.Tırnakların kırılmaması, dayanıklı olması yapılacak bakımla alakalıdır. Dış etkenlerden dolayı tırnağın zedelenmesine engel olmak için koruyucu kremlerin kullanılması tırnağın zarar görmesini bir nebze önleyecektir.Tırnakların kalıcı hasara uğramaması için bakımların düzenli ve tekrarlı şekilde yapılması gerekir. Atlanılmaması gereken bir konu olup, uzman yardımı dışında evde bakım yöntemleri de oldukça yaygın. Kendi imkânlarınızla uygulayacağınız yöntemler, sizin için hem daha kolay hem pratik olacaktır. Tırnaklarınız için aldığınız market ürünlerinin yanı sıra doğal çözümler daha etkilidir. Tırnakların kırılmasını önleyecek yöntemler ise; tırnağı çok uzatmamak, düzenli olarak kesmek, tırnak kenarlarını törpülemek, bakım yağları kullanmak, krem vb. sürerek eldiven takmak, sürülen ojenin tırnakta çok kalmadan çıkarılması, sürekli oje ve aseton kullanımından kaçınılması, tırnakların ve tırnak etlerinin yenmemesi vb. çözüm önerileri tırnak kırılmasını önler.Peki, kırılan tırnaklara uygulanabilecek doğal çözümler nelerdir? Tırnaklarınız için bakım yapabileceğiniz birçok malzeme her zaman evinizde bulunan malzemelerdir aslında. Bunlar hem kolay ulaşılabilir olup hem de çabasız malzemelerdir.

Zeytinyağı

Tırnak bakımının doğal yöntemlerinden, aklımıza en başta gelen şey tabi ki zeytinyağıdır. İçerisinde bulunan besleyici maddeler sayesinde tırnaklar daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzar. Yanı sıra kırılan tırnakları onarıp, güçlendirerek tekrar kırılmasını önler. Üstelik uygulaması da çok basit. Tırnaklara ve tırnak etlerine birkaç damla zeytinyağı damlatıp, hafifçe masaj yapabilirsiniz. Sadece beş dakika tutmanız ve haftada bir defa uygulamanız yeterli.

Bal

Besleyici ve onarıcı özelliğinden dolayı balın da etkisi büyüktür. Bir çorba kaşığı balın içine birkaç damla badem yağı, argan yağı vb. bir yağ damlatıp tırnaklara sürmekte işe yarayacaktır. Hatta etkisini arttırmak için akşam yatmadan önce sürüp üstüne eldiven takmanız çok iyi olacaktır.

Yumurta

Yumurta sarısını iyice karıştırıp içine bir tatlı kaşığı bal veya zeytinyağı döküp sürmeniz ile birlikte on dakika bekletmek yeterli gelecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git