Tırnak Mantarı İle İlgili Merak Ettikleriniz

Tırnak Mantarı İle İlgili Merak Ettikleriniz
10 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Tırnak Mantarı İle İlgili Merak Ettikleriniz

Tırnak mantarı çoğumuzun fiziksel bakımdan rahatsızlık duyduğu bir rahatsızlıktır. Tırnak mantarı olan insanlar genellikle çok rahatsız edici bir görüntüsü ve kötü bir kokusu olduğunu söylerler. Fiziksel görüntü açısından kötü olmasının sebebi tırnakların gittikçe kalınlaşan ve sararan bir hal alması. Tırnak mantarı nedir? Tırnak mantarı olanlar için sandaletlerin, terliklerin ve sıcak havalarda giyilen burnu açık ayakkabıların birer kabus olduğunu söylemeliyim. Tırnak mantarlarının kötü kokusunun sebebi ise tırnakta çoğalan bakterilerin havasız bir alanda çoğalmasıdır.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı yani onikomikozi, genellikle ayak tırnakları ve el tırnaklarının altında bulunan iyi huylu mantarların bakteri alarak oluşturduğu enfeksiyon çeşitlerinden biridir. Karanlık ve havasız ortamlar tırnak mantarları için birer üreme yuvasıdır. Ayak ve elde oluşan zararlı mikropların enfeksiyona dönüşerek tırnağın dış tabakası olan keratinde yayılması ve çoğalması tırnak mantarının bir belirtisidir. Tırnak mantarı nedir? Tırnağın keratin seviyesinin yüksek olması mantarlara daha az yaşama ortamı sunar. Tırnak mantarı aynı zamanda bulaşıcı bir enfeksiyondur.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

  • Dar , havasız ve ayağın şeklini almayan ayakkabılar giyildiğinde,
  • Yanlış beslenme ile keratin seviyesinin azalmasında,
  • Soyunma odalarında, spor salonunda kullanılan duşa kabinlerde,
  • Tırnak mantarı olan birinin ayakkabısını, eldivenini, tırnak makasını, çorabını ve tırnak bakımı yaptığı eşyalarını kullanmak,


Tırnak mantarının size bulaşmasına ve tırnağınızda oluşmasına yol açar.

Tırnak Mantarını Belirtileri

Bir çok el ve ayak enfeksiyonlarının çoğu mantar hastalığı ile benzerlik gösterir. Bu da tırnak mantarı teşhisinin koyulmasını zorlaştırır. Eğer el ya da ayak tırnağınızda sarı lekeler , şerite benzeyen uzun çizgiler ve tırnağınızda kalınlaşma gözlemlediyseniz bir cilt bakım uzmanına danışmanızı öneririz.

Tırnak Mantarına Uygulanan Tedaviler 

Tırnak mantarı tedavi edilebilir bir hastalık olduğu gibi uzun süren bir tedavi süreci vardır.  Oral yolla ilaç alımı ve temas yoluyla yapılan uzun süreli tedavileri vardır. Tedavi süreçleri son derece sabırlı olmanızı gerektirir. Tırnak mantarı nedir? Tedavi düzenini aksatmak tırnak mantarının iyileşme sürecini uzatır. Bu yüzden tedavi boyunca aksatmamak ve sabırlı olmak tırnak mantarından daha çabuk kurtulmanızı sağlar.

     Tırnak Mantarı İçin Bitkisel Çözümler

  • 5 su bardağı su ve 7 adet sarımsağı bir tencerede kaynatın. Kaynattığınız sarımsaklı suyu ayaklarınızın sığacağı bir kaba koyunuz ve ayaklarınızı bu kaba yerleştirip 10-15 dakika boyunca bekletiniz. Bu kürü 2 ay boyunca aksatmadan düzenli bir şekilde Hoş kokması için aktarlardan ve parfümerilerden alabileceğiniz  yasemin, leylak gibi hoş kokulardan damlatabilirsiniz.
  • 1 yemek kaşığı karbonatı, yarım limon suyunu ve 1 çay kaşığı tuzu küçük bir kasede yoğun bir kıvama sahip olacak şekilde karıştınız. Bu karışımı bir pamuk ya da bez yardımıyla tırnak mantarı olan tırnağınızın üzerine fazlaca sürünüz. 10 dakika bekletip yıkayınız. Bu kürü tırnak mantarınız yok olana kadar uygulayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git