Tırnak Sararmasına Karşı Çözümler

Tırnak Sararmasına Karşı Çözümler
19 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Tırnak Sararmasına Karşı Çözümler

Kadınlar için tırnak bakımı önemli konuların başında gelir. Çünkü ellerimiz en fazla öne çıkan ve kendimizi ifade ederken en çok kullandığımız uzvumuzdur. Ellerimizi güzel gösteren de elbette tırnaklarımızdır. Tırnakların uzun ya da kısa olmasından ziyade, bakımlı olması önemlidir. Fakat bazen, ne kadar dikkat etsek de tırnaklarımızda görülen sararma, ellerimizi bakımsız gösterebilir.

Tırnaklarda sararma neden oluşur?

Uzun vadeli ve aralıksız oje kullanımı, sigara kullanımı ya da yetersiz vitamin dolayısıyla sarama yaşanabilir. Özellikle C ve D vitamini eksikliğinde görülen bu problem, beslenme düzeni ile doğrudan ilgilidir. Bazı durumlarda sararma mantar habercisidir. Sararma uzun süreli ise ve tırnaklarda bir sertleşme de meydana geliyorsa, bir uzmana görünmek çok önemlidir, aksi halde bu durum tırnak kaybına bile yol açabilir.

Nasıl Önlenir?

Tırnak sararmasına karşı çözümler üretmek elinizde. Oje kullanıyorsanız, özellikle koyu renk oje kullanıyorsanız, kullanım süresi iki ya da üç günü aşmamalı. Ayrıca aseton yardımıyla tırnaklarınızı temizledikten sonra muhakkak bir de sabunla yıkamalı ve aseton kalıntısı kalmamasını sağlamalısınız.

C ve D vitamini içeren besinleri günlük öğünlerinize eklemek de sararmaları önlemede bir hayli yardımcı olacaktır. C vitamini en çok çilek, brokoli, kivi, karnabahar, greyfurt, limon ve portakalda; D vitamini ise en çok peynir, tereyağı, balık, balık yağı, yumurta ve patates gibi besinlerde bulunur. Yalnızca tırnaklarınız için değil, beden sağlığınız için de bu yiyecekleri tüketmelisiniz. Düzenli olarak devam ettiğinizde sararmalarda etkili olduğunu göreceksiniz.Sigaradan oluşan sararmalar su veya sabunla geçmez. Sigaradaki nikotinin elinize geçmesi sebebiyle oluşur ve bununla adeta savaşmak gerekir. Bunun için limon ile ovduğunuz tırnaklarınızı durulamak, bunu düzenli olarak yapmak etkili olacaktır.

Bunlara ek olarak, eczanelerden temin edebileceğiniz besleyici ojeler sarama, kırılma gibi güçsüz tırnak belirtilerine karşı etkili bir çözümdür.

Sararmalara Evde Doğal Çözümler:

Tırnak sararmasına karşı çözümler bu kadarla sınırlı değil. Evde uygulayacağınız birkaç basit yöntem de bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

  • Oksijenli suya batırılmış pamuk ile sararmış bölgeyi ovalamak, lekeyi yumuşatacaktır. Fakat dikkat etmeniz gerekir, çünkü oksijenli su fazla kullanım sonucu ciltte tahrişe neden olabilir.
  • Limon suyu, süt ve maden suyu ile bu probleme bir çözüm önerisi sunuyoruz. Bir süre limon suyuyla ovulan tırnakları bu işlemin ardından 15 dakika kadar sütün içinde bekletmek ve ardından da maden suyu ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi iki üç günde bir, sararmış tırnak normal rengini alana kadar uygulayabilirsiniz.
  • Dişlerimizi temizleyen diş macunu, tırnaklarımızda da işe yaramakta. Bir miktar diş macununu tırnak üzerine uygulayarak tırnak fırçası ile fırçalamak, beyazlatıcı etkiye sahiptir. Haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Tüm bu işlemlere rağmen sararmada hiçbir değişiklik olmazsa, muhakkak hekime görünmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git