Tırnak Sorunları Neler

Tırnak Sorunları Nel
10 Haziran 2017 tarihinde eklendi

Tırnak Sorunları Neler

Güzel giyinmek, mükemmel bir makyaj yapmak, değişik saç modelleri ile bunları desteklemek tek başına yeterli olmamaktadır. Bunların yanında bakımlı bir cildiniz, tırnaklarınız olmalıdır. Tırnak bakımını sağlamak güzel görünmesinin dışında çoğu tırnak hastalığının da önüne geçmektedir.

Tırnakta Oluşan Çeşitli Hastalıklar

El ve ayak tırnakları bakımı oldukça önemlidir. Bu bakımı sağlamak için çeşitli dermokozmetik ürünler bulunmaktadır. Ayrıca evinizde hazırlayacağınız doğal ve basit kürler ile tırnak bakımını gerçekleştirmek mümkündür. Bu bakımları yapmamak birçok hastalığa davetiye çıkarmak anlamına gelir.Tırnak sorunları neler sorusunun cevabı yazımızın devamındadır.

  • Vücudunuz gerekli vitaminleri alamadığında tırnaklarınız güçsüzleşir, çabuk kırılır, üzeri soyulur ve üzerinde beyaz noktalar oluşur. Oluşacak bu durumların önüne geçmek için eğer vitamin eksikliği yaşıyorsanız mutlaka takviye almanız gerekmektedir. Bu durumda tırnaklarınız güçlenecek ve soyulma oranı hayli azalacaktır. Dolayısıyla tırnak üzerindeki beyaz noktalar zamanla yok olacaktır.
  • El ve ayak tırnaklarının güçlü olması tabi ki istenen bir durumdur fakat bunun da bir sınırı vardır. Aşırı derecede kalınlaşmış tırnaklar diğer hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bunlardan bazıları; akciğer hastalığı, sedef hastalığı, mantar oluşumudur. Mantar oluşumunda aynı zamanda tırnaklarda sararma da gözlenir. Fakat yine de bu hastalıkların tespiti ve tedavisi için bir hekime başvurulmalıdır.
  • El ya da ayak tırnaklarınızın orta, üst ya da alt kısmında herhangi bir çukurluk varsa bu da tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü demir eksikliğinin ya da çeşitli kalp rahatsızlıklarının sebebi olabilir.

Tırnak Sorunları Engellemek İçin Ne yapılmalıdırTırnağınız azımsanamayacak kadar kötü durumdaysa mutlaka bir hekime danışmalı ve tedaviye uygun ilaçlar kullanmalısınız. Fakat tırnaklarınız kötü durumda değilse ve bu tırnak sorunlarını engellemek istiyorsanız çözüm önerilerimiz aşağıda yer almaktadır.Tırnak sorunları neler kısmını cevapladıktan sonra çözüm kısmına geçebiliriz.

  • Öncelikle tırnaklarınız her zaman temiz olmasına özen göstermelisiniz. Bunun dışında zayıf, kırılgan tırnaklarsa sahipseniz haftanın 3-4 günü kaynamış suyun içine limon ve sirke koyun ve suyun ılınmasını bekleyin. Su ılık hale geldiğinde tırnaklarınızı bu suyun içinde 30 dakika bekletin. Bu bakımı düzenli uygulamanız sonucuna tırnaklarınız güçlenecek ve soyulmayacaktır. Ayrıca suda bekletme işleminden sonra tırnak çevrenize zeytinyağı sürebilir, yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Limon tırnaklarınızın güçlenmesini sağlarken sirke de tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • El ya da ayak tırnaklarına oje uygulaması yaptıktan sonra tırnakların yanlarındaki deriler için çeşitli markaların ürettiği oje şeklindeki nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Fakat tırnaklarınızın günlerce oje içinde kalması istenilmeyen bir durumdur çünkü tırnaklarda sararma ve sertleşme gözlenir. Bu da hem sağlık açısından hem de görüntü açısından oldukça kötüdür. Bu nedenle oje çıkarıldıktan sonra hemen yeni bir oje uygulamasına geçilmemeli, tırnakların hava alması sağlanmalıdır. Bunun yanında aseton ile ojeleriniz çıkardıktan sonra mutlaka nemlendirici bir krem uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede tırnaklarınız daha güçlü ve sağlıklı görünecektir.
  • Ayrıca tırnakta oluşacak çeşitli sorunları önlemek için kimsenin, en yakınınız bile olsa tırnak makasını kullanmamalısınız. Kişi de var olan bir hastalık bu tırnak makası ile taşınabilir ve sizde de aynı problemin görülmesine sebep olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git