Tırnakların Bakımı

Tırnak törpüleme işlemi
23 Mart 2016 tarihinde eklendi

Tırnakların Bakımı

Tırnak bakımı özellikle bayanlar için olmazsa olmaz bakım kürlerinden birisidir. Tırnak bakımı güzellik merkezleri ve bayan kuaförlerinde de yapılmaktadır ancak her zaman kuaföre gitmek zor olabilmektedir. Bunun için evde de bazen tırnak bakımı yapılabilmektedir. İlk bakışta ellerin bakımlı olması insanın dış görünümüne de artık önem verildiğinin kanıtı olmaktadır. Dış görünüşün önemi kadar tırnak bakımının önemi de önemli bir yer tutmaktadır. Bakımsız tırnaklar ve tırnak içlerinin temiz olmaması sizin karşınızdakilere temiz ve bakımlı bir insan izlenimi vermenizi önleyecektir. Bu nedenle tırnak bakımı oldukça önem kazanmaktadır. Tırnak bakımının basit olarak çok da zamanınızı almayacak şekilde yapılabilmektedir. Tırnak bakımı için üç aşama sayabiliriz ve bu tırnak bakımının aşamaları şöyle ilerlemektedir.

  • Tırnak kesimi
  • Tırnak törpüleme
  • Kütikil temizliği

Tırnak kesimi işlemi

Eğer tırnaklarınızın çatlamadan ve zarar görmeden kesilmesini istiyorsanız duştan sonra bu işlemi yapmanızda yarar bulunmaktadır. Sıcak suyun altında iyice yumuşayacak olan tırnakların rahatça kesilmesi daha kolay bir hale gelecektir. Tırnakların en doğru kesim şekli oval biçimde yalpanıdır ancak siz tercihinize tırnak yapınıza göre düz olarak da kesebilirsiniz. Tırnakları kestikten sonra yapmanız gereken tırnaklarınızı kestikten sonra törpü ile düzelttikten sonra kalıntıların temizlenmesi için yıkayın. Bu işlem tırnak kesiminin daha net görünmesini sağlayacaktır. Doğal bir manikür ve pedikür yapmak için gül kokulu vazelin kullanılabilmektedir. Vazelin el tırnaklarına uygulanabildiği gibi ayak tırnaklarına uygulanabilmektedir. Eğer tırnakların etrafa sıçramasını istemiyorsanız tırnak makasını tırnaklarınızı kesmeden önce ıslatın.Tırnak törpüleme işlemi

Eğer tırnaklarınızı kestikten sonra törpüleme yapmak istiyorsanız önce vazelin sürün ve vazelin küründen sonra sürdüğünüz güllü vazelinin tırnaklarınızı ve çevresini yumuşatmasını bekleyin. Törpüleme işlemine başladığınızda ise öncelikle tırnaklarınızın küt mü yoksa oval mi olması gerektiğine karar vermek gerekmektedir. Bunun tırnak kesiminde kararlaştırılması aslında daha elverişli olacaktır. Tırnak bakımı yapılırken tırnak şeklini değiştirmek çok zor olmaktadır. Bununla birlikte oval tırnağı küt tırnağa çevirmek oldukça kolay olmakla birlikte, küt tırnağı ovale çevirmek oldukça zordur.

Kütikül temizliği işlemi

Aslına bakılacak olursa tırnağı enfeksiyonlardan koruduğu için kesilmemelidir. Ancak çoğu bayan görsel güzellik uğruna bu kütikülleri kesmekten yana tercih göstermektedir. Çoğunlukla da kütiküllerin bu özelliğini bilmemektedirler. Bu nedenle kesinlikle tırnak bakımı denildiğinde tırnak kesimi, tırnak törpüleme ile beraber kütikül kesimi de yapılmalıdır diye bilinmektedir. Bu kütiküllerin mutlaka kesilmesi de gerekmemektedir. Bunlardan kurtulmak için kremlerin olduğu da bilinmektedir.

Bütün bunlarla beraber tırnak bakımının önemi çok büyüktür. Doğru bir tırnak bakımı ile birçok ayak ve tırnak hastalığına karşı da önlem alınmış olur. Doğru yapılmayan tırnak bakımı ise tırnak hastalıklarına neden olabilmektedir. Tırnak batması ve tırnak mantarı iyi ve düzenli bakım yapılan tırnaklardan çok bakımı yapılmayan tırnaklarda görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git