Tırnakların Çatlamasını Önleme

Tırnakların Çatlamasını Önleme
11 Şubat 2016 tarihinde eklendi

Tırnakların Çatlamasını Önleme

Tırnak çatlamaları birçok hastalığın belirtisi olabilirler. Bazen tırnak çatlamalarının sebebi temizlik malzemelerinin kullanımıyken, bazen ciddi ve çeşitli rahatsızlıkların da habercisi olabiliyor. Tırnakların kuvvet ve esnekliğinin sağlığı aslında tüm vücudunuzun sağlığı demektir.  Güzel bir ele sahip olmanın en önemli unsuru güzel tırnaklara sahip olmaktır. Tırnaklarınızın güzelliği için ise tırnak çatlamasını önlemeniz gerekmektedir.

Tırnak çatlamaları ve kırılmalarının sebepleri

Tırnakların kırılması ve çatlaması kadın ve erkeklerin ortak sorunlarından birisidir. Kullanılan temizleme ürünleriyle birlikte bulaşık ve çamaşır deterjanları da keratin yüzeye zarar vererek tırnakların kuvvetini kaybetmesine ve kırılmasına sebep olan etkiler arasında gösterilebilir. Parmak üzerinde görünen tüm tırnağın oluşması 5-6 ay gibi bir süreyi alabilir.  Yaşlanma, kolestrol gibi etkenlerde tırnakların kuvvet ve esnekliğinin değişmesine sebep olur. Kırılma ve çatlama daha hızlı gerçekleşir, bu sorun soyulmayı da yanında getirir. Tırnaklar bazen de bir hastalığın kesin belirti sonucudur. Karaciğer ve böbrek hastalıklarında tırnak yüzeylerinde benzersiz şekiller oluşur. Kansızlık, arsenik zehirlenmesi, hormonal bozukluk, alkol ,  sinir sistemi bozulması, bulaşıcı hastalıklar, kemik erimesi .. Bu gibi hastalıkların belirtileri tırnaklarda görünebilir. Kötü beslenme  ve beslenmede meydana gelen bozukluklar tırnakların aşırı kırılgan olmasına yol açar. Tırnakların yumuşaması ise demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bilinenin aksine kalsiyum tırnaklar üzerinde çok fazla bir etkiye sahip değildir. Dolaşım bozukluğundan dolayı parmaklara yeteri kadar kan gitmemesi de tırnaklarda kırılma ve çatlamalara yol açar. Tırnak çatlamasını önlemek için bu üç yöntem çok kullanılır.Tırnak çatlamasını önlemek için kürler

  • 4 bardak su ve bir tutam defne yaprağı 15 dakika kaynatılır. Su ılıdığı zaman eller içine koyulup 5 dakika kadar beklenir. Bu işlem her gün tekrarlanır. Zamanla tırnaklarınızın tekrar kuvvet kazandığını fark edebilirsiniz.
  • 4 bardak su içine 2 çorba kaşığı ayva çekirdeği konarak 20 dakika kaynatılır. Daha sonra süzülür. Süzüldükten sonra arda kalan yapışkan madde saklanır ve bu işlem de her gün tekrarlanır.
  • Küçük bir şişeye bir çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı gliserin , 1 çorba kaşığı ise limon kolonyası konulur. Günde 3 kez tırnaklara uygulanır.

Ayrıca ellerimiz dış çevreyle en çok temas halinde bulunan organımızdır. Soğuk iklimler ellerin hem çatlamasına hem nem kaybetmesine hem de tırnakların kırılmasına yol açar. Kışın özellikle el ve tırnak bakımınıza önem göstermelisiniz. Bakım yapmayı ihmal etmeyip tırnaklarınızı kuvvetlendirmek için uygulayacağınız kürler ellerinizin sağlıklı olmasında büyük bir rol oynayacaktır. Ayrıca tırnakların zayıflığı stresten de kaynaklanır. Bunu engellemenin en iyi yolu bu durumu bir sorun olmaktan çıkartıp tercihen avokado yağı, eğer yoksa avokado yağı içeren ürünler kullanmanızdır. Bunun yanı sıra kullanacağınız besleyici yağlar da ellerinizin daha  yumuşak olmasını sağlayacak ve bilindiği üzere besleyecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git