Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin

Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin
17 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin

Tırnakların çok suda kalması, bulaşık yıkamak, aşırı sabun kullanmak ve deterjanlarla temas etmesi, ojeyi tırnaklarda uzun süre bekletmek, sık aseton kullanılması tırnakların çabuk kırılmasının sebepleri arasındadır. Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin dış etkenler dışında sağlık sebepleri de kırılmaya yol açar. Bunlar demir eksikliği olması, dolaşım sistemiyle ile ilgili bozukluklar, tiroid bezinin az çalışmasına bağlı ve aşırı gaz ve şişkinlik hastalığı da tırnakların sağlığını etkileyen başlıca hastalıklardır. Sayılan hastalıklardan birinin olması ve tedavinin gerçekleşmesi sonucunda tırnak kırılmaları kendiliğinden ortadan kalkar. Sağılığında problem olmayanların birkaç noktaya dikkat etmesi sonucunda kırılan tırnaklar dert olmaktan çıkacaktır.

Sağlıklı Tırnaklara Kavuşmak İçin Ne Yapılmalı?

Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin, Sağlıklı tırnaklar için dengeli beslenilmeli ve bol su içilmelidir. Sağlıklı beslenen kişilerin diğer organlarının sağlıklı olduğu kadar tırnaklarının da sağlıklı olduğu bilinmektedir. Tırnağında aynı cilt gibi neme ihtiyacı vardır. Çok kırılan, ayrılan yapıda tırnaklar için ihtiyacı olan nemin verilmesi gerekir. Bir ay boyunca her akşam zeytinyağında tırnakları 15-20 dakika bekletmek ve elleri yıkamak ve nemlendirici sürülmesi yeterlidir. Nemlendirici olarak vazelin yeterli olacaktır. Sabahları cildi temizleyerek uygulanan nemlendiricinin aynı şekilde tırnaklara da uygulanması ve masaj yapılması gerekir. Herkesin yanında el kremi olması ve eller yıkandıkça kullanılması gerekir. Tırnakların çarpmalara, zorlanmalara maruz kalması da kırılmasına sebep olur. İş yaparken eldiven kullanmayı alışkanlık haline getirerek kırılmaların önüne geçilebilir. Ojeyi tırnaklardan çıkarmak için aseton kullanıldığında eller yıkanmalı ve nemlendirici sürülmesi gerekir. Oje sürmeden önce koruyucu baz kullanılmalı ve kullanılacak bazın güneş koruma faktörleri olması tırnağa faydalı olacaktır. Tırnakların rengi de sağlık göstergesi sayılır. Nikotin kullanımı, kalitesiz merdiven altı ojelerin kullanılması ve kötü asetonlar sararmaya yol açar. Tırnakların rengini sararmadan kurtarmak için limon sürmek ve oksijenli suyla tırnak ve parmak uçlarına sürmek yeterlidir.  Kalsiyum eksiklikleri de tırnakların düşmanıdır A ve C vitamini yönünden zengin besinlerin alınması da tırnak sağlığı için önemlidir. Tırnakları çok uzatmak yerine haftada bir törpüleyerek kullanmakta Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin uygulanacak yöntemlerdendir.Sağlıklı Tırnaklar İçin Neler Yapılmalı?

Yağ eksikliğinden kaynaklanan tırnak kırılmaları için yağ artırma yoluyla değil dengeli beslenerek sağlıklı tırnaklara kavuşulabilir. Beslenmeyle birlikte yeteri kadar yağ oranı da karşılanmış olur. Üzüm suyu, havuç suyu ve erik suyu içmek tırnakları güçlendirecek şifa kaynağıdır. Meyve sularının hazır meyve sularından değil evde hazırlanması gerekir. H vitamini eksikliğine bağlı kırılmaları önlemek için de fındık, ceviz, maydanoz, mısır, susam, ayçiçeği çekirdeği tüketmek gerekir. Tırnakların Kırılmasını Önlemek İçin,  1 tatlı kaşığı kadar gliserin ve 1 diş sarımsağın suyunu sıkarak,  1 soğanın suyu 1 tatlı kaşığı kadar limon kolonyası ve 1 tutam biberiyeyi karıştırmak, karışımı 45 dakika dinlendirdikten sonra 10 gün boyunca günde 25 dakika bu karışımın içinde tırnakları bekletmek tırnakların güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git