Tonik Nasıl Kullanılır

Tonik Nasıl Kullanılır
19 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Tonik Nasıl Kullanılır

Tonik nasıl kullanılır konusuna geçmeden önce tonik nedir bir tanıyalım. Tonik cilde birçok konu bakımından yardımcı olan bir üründür. Makyaj temizliğinden sonra, banyo öncesi ve sonrasında, ya da cilde uygulanan baskı işlemleri (sivilce veya siyah nokta sıkma, kil veya maske uygulama) sonrasında da kullanılabilen bir yardımcı maddedir. Günlük bakım uygulandıktan sonra tonik ile temizlik desteklenir ve kalan bütün kirler veya artıklar cilt üzerinden arındırılır. Toniğin özellikleri şöyledir:

  • Tonik çok özel bir solüsyondur.
  • Genellikle içeriğinde su ve alkol bulunmaktadır.
  • Bazı tonikler salistik asit, gül suyu, portakal çiçeği ve daha farklı maddeler ile hazırlanmaktadır.
  • Yalnızca gül suyu ve maden suyu da tonik olarak kullanılabilmekte ve güzel sonuçlar vermektedir.

Toniğin gösterdiği özellikler olarak bahsedebileceğimiz konular oldukça kalabalıktır. Dilerseniz ilk konu olarak temizlik özelliğinden bahsedelim. Cilt üzerinde bulunan kir, yağ, makyaj artıkları krem yardımıyla veya su ile yıkanmış olsa da tamamen temizlenmiş ve ciltten atılmış sayılmaz. Bazı maddeler her şeye rağmen cilt üzerinde eriyemeyebilir. İşte bu noktada tonik ile yapılan temizleme işlemleri kalan bütün dış artıkları yok etmeye yarayan bir maddedir. Tonik uygulanan ciltteki pamuk ışığa tutulduğunda kir oranının ne kadar fazla olduğunu çıplak gözle bile görmek mümkündür. Yüzde olan makyaj sabunla da silinse, makyaj temizleme suyuyla da silinse, su ile bolca ve defalarca da yıkansa mutlaka bitirme işlemi tonik ile yapılmalıdır.Toniğin ikinci bir özelliği ise gözenekleri sıkılaştırmasıdır. Cilt üzerinde bulunan ölü hücreler, sabun artıkları, makyaj kalıntıları ve dış havanın kalıntıları ciltteki gözenekleri kapatır. Gözeneklerin kapanması ile siyah bokta, akne ve sonrasında sivilce oluşumları gerçekleşir. İşte tonik burada ciltteki gözenekleri sıkılaştırıp kapatarak bu kötü oluşumları engeller. Tonik kullanımı esnasında içeriğinde barınan maddeler cildi tahriş ettiği için şişme oluşabilir fakat bu kısa süreli bir şişme olduğundan dolayı korkmaya gerek yoktur. Gözenekleri kapatma açısından bu işlem her cilt tipi üzerinde gerçekleşmektedir.

Toniğin diğer bir farklı versiyonu da yağlı, sivilceli ve akneli ciltler için kullanılan alkollü toniklerdir. Bu toniklerin alkollü olmasının sebebi cilt üzerindeki fazla yağı temizlemek ve gözeneklerin tıkanmaması engellemek amaçlıdır. Alkollü tonikler zaten yalnızca bu cilt tipleri için kullanılabilmektedir.

Alkolsüz toniklerde ise yağlı olmayan ve her cilt tipine uygundur. Hassas, normal, kuru veya olgun ciltlerde yağ oluşumu pek fazla görünmez. Bu nedenle alkolsüz tonik yalnızca ölü hücreleri yok etmek için kullanılır.

Tüm bu tuniklerin uygulanma şekli de oldukça basittir. Yüz yıkandıktan ve makyaj arındırıldıktan sonra bir pamuk üzerine tonik dökülür. Hazırlanan pamuk cilt üzerinde gezdirilerek tüm cilde uygulanır. Pamuk üzerinde kalan artıklar gözle görülebilecek derecededir. Biraz ılık su ile durulandıktan sonra nemlendirici sürerek desteklenir.

Etiketler:

Tonik Nasıl Kullanılır Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. AYŞE diyor ki:

    Yüz temizleme jeli ve tonik tercihim zigavus isolde…..

  2. atiye diyor ki:

    Bircok marka denedim ama hic birinden memnun kalmadım en sonunda zigavusun ısolde markası adı altında bir üürnünü denedim ve bu tonikten cok memnun kaldım cok işime yaradı cokda memnunum.

Sayfa başına git