Topuk Çatlakları İçin Ne Yapılmalı?

topuk çatlakları
6 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Topuk Çatlakları İçin Ne Yapılmalı?

Topuk çatlakları hem görüntü açısından hem de sağlığımız açısından bir problemdir. Topuklardaki çatlaklar günlük yaşamımızda sürekli ayakta duran kişiler için can sıkıcı bir problemdir. Topuk çatlakları olan kişilerde ayrıca yürüme sıkıntısı da olur. Bu yüzden topuk çatlaklarını tedavi etmek gerekir. Doğru ayak bakımı yapılması gerekir. Topuk çatlakları çok fazla ayakta kalan kişilerde ve gün boyu topuklu ayakkabı giyen kadınlarda çok olmaktadır. Bu yüzden ayak bakımımızı sürekli yapmalıyız.

Topuklarımızda Çatlaklar Neden Olmaktadır?

Topuk çatlakları yüksek ihtimalle ayak mantarlarına işaret eder. Ya da ayaklarınızda egzama olmuş olabilir. Topuk çatlakları genelde kuru ciltlerde olmaktadır. Bu yüzden sürekli ayaklarımıza krem sürmemiz faydalı olacaktır.

Topuk Çatlakları İçin Neler Yapılabilir? • Topuk çatlakları için güzellik salonlarında sıklıkla pedikür yapmalıyız. Topuklarımız için herkesin kullandığı malzemeleri kullanmamak daha faydalı olur. Çünkü çeşitli hastalıklar kapabiliriz. Bu konuda biraz titiz davranılmalı, ayak sağlığını önem verilmelidir.
 • Topuk çatlakları için kremler kullanabiliriz. Krem seçimimizde özellikle E vitamininden yana olmalıyız. Ayrıca topuk çatlakları için vazelin çok iyi gelmektedir. Topuklarımızı yumuşatır.
 • Banyo yaptığımız zaman ayaklarımız yumuşadığından ayaklarımızı ponzo taşıyla temizleyelim.
 • Ayaklarımızı yıkadıktan sonra kurulayalım. Eğer kurulamazsak çatlaklara davetiye çıkartırız.
 • Çatlaklarımız gidene kadar sürekli çorap ve kapalı ayakkabı tercih etmeliyiz. Özellikle gece yatmadan önce ayaklarımıza vazelin sürüp çorap giymemiz çok faydalı olacaktır.
 • Farklı bir yöntem ise soğuk suyun içine elma sirkesi koyup ayaklarımızı yarım saat içinde tutmalıyız.
 • Aynı şekilde ayaklarımıza saf gül suyu ve zeytinyağı kullanmamızda faydalı olacaktır. Bu yöntemler topuklarımızı yumuşatacaktır. Aynı şekilde gül suyu sadece ayak topukları için değil aynı zamanda tırnaklarımız içinde çok faydalıdır.
 • Diğer bir öneri ise ayaklarımıza gliserin ve limon maskesi yapıp uygulamaktır. Bu sayede ayaklarınız ve  topuklarınız yumuşacık olur, ve zamanla çatlaklarınız azalır.

İlgili Konular
– Ayak Mantarının Nedenleri
– Ayak Kokusu ve Ayak Mantarı
– Pedikür Nasıl Yapılır
– El ve Ayak Bakımı

Etiketler:

Topuk Çatlakları İçin Ne Yapılmalı? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. gizem diyor ki:

  Vazelin sürüp çorap giyip yatmak gerçekten işe yarıyor tavsiye ederimm. Aynı işlemi bir de poşet giyip yatmakla da deneyebilirsiniz.ayaklar havasız kalınca kremi daha iyi emiyor

Sayfa başına git