Topuk Çatlakları İçin

topuk-catlaklari-icin
23 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Topuk Çatlakları İçin

Ayaklarımız, görünüm itibariyle bizim için oldukça önemlidir. Arka kısmı ya da burun kısmı açık ayakkabılar giydiğimizde, ayaklarımız kusursuz görünsün isteriz. Ne var ki her zaman güzel bir görünüm mümkün olmayabilir. Bunun başlıca nedenlerinden biri de topuk çatlaklarıdır. Oldukça yaygın bir sorun haline gelen bu çatlaklar, derinleştiğinde ağrı ve acıya sebep olabileceğinden bir an önce önlem almak gerekmektedir.

Topuk Çatlakları Neden Oluşur?

  • Bu sorunun en önemli sebebi cilt kuruluğudur. Banyo sonrasında ve gün içinde vücudumuzu nemli tutmamız önemlidir. Nem eksikliği en sık ve en çok da topuklarda kendini gösterir. Bunun dışında çok uzun süre ayakta kalmak da etkili faktörlerden biridir.
  • Şeker hastalığı gibi hastalıklar da cilt kuruluğunun tetikleyicisidir. Tiroidin vücut aktivitesini düşürmesi sonucu terleme mekanizması daha az çalışır ve bu da kuruluğa neden olur. Ayrıca bazı deri hastalıkları da (sedef ya da egzama gibi), kuru deriye ve dolayısıyla çatlaklara neden olabilir.
  • Aşırı kilo, bu durumun nedenlerinden biridir. Çünkü vücutta ne kadar fazla kilo varsa, ayaklara uygulanan basınç o kadar fazladır. Deri yeterince esnek değilse bu basınç, çatlaklar olarak geri dönebilir.

Topuk Çatlaklarına Öneriler:

Topuk çatlakları nasıl geçer ya da tedavisi var mıdır şeklinde bir arayış içindeyseniz, size birkaç önerimiz olacak. Estetik olarak cezp etse de arkası açık ayakkabıları tercih etmemeye çalışın. Çünkü bu tip ayakkabılar giydiğinizde topuk etrafında destek kalmaz ve bu ayak tabanının yayılmasına, bunun sonucunda da çatlaklara sebebiyet verebilirsiniz.Ayrıca çorap giymeyi düzenli hale getirmelisiniz. Yaz aylarında her ne kadar çorap giyilmeyecek kadar sıcak olsa da, en azından uyumadan önce muhakkak krem ya da vazelinle topuk bölgesini nemlendirmelisiniz. Hatta gece uyurken vazelin sürdükten sonra çorapla geceyi sonlandırmak, bölgeyi bir hayli yumuşatacaktır.

Bitkisel Çözümler:

Topuk çatlakları nasıl geçer sorusuna halen cevap bulamadıysanız bir de bu yöntemleri deneyin. Tamamı bitkisel ve doğal ürünlerden oluşan besinler, çatlak tedavisi için etkili olacaktır.

Zeytinyağı:

Topuklarınıza uygulayacağınız zeytinyağının ardından galoş ya da çorap giyerek iki saat kadar beklemek, bölgenin yumuşamasını sağlayacaktır.  Dilerseniz gliserin ve limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Sünger Taşı:

Banyo sonrası yumuşayan çatlaklı bölgeye uygulayacağınız sünger taşı (ponza), ölü ve sertleşmiş deriyi söküp atar ve daha yumuşak, daha temiz bir bölge elde edersiniz. Arından uygulayacağınız nemlendiriciler ile de tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

Muz:

Bu besin nemlendirici etkiye sahiptir. Bu nedenle tedavinizde iç rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bir adet muzu ezip ayak tabanınıza sürdükten sonra çorap giyerek sabaha kadar beklemek, cildinizi oldukça nemlendirecektir. Vaktiniz yoksa yarım saat kadar bekletmek de aynı etkiyi gösterecektir.

Uyguladığınız tüm bu yöntemlere rağmen çatlaklar derinleşiyorsa ve kanamalar meydana geliyorsa, enfeksiyon kapma riski unutulmamalı ve hekime danışılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git