Topuk Çatlakları Neden Oluşur?

topuk-catlaklari-nasil-gecer_646x340
31 Ağustos 2015 tarihinde eklendi

Topuk Çatlakları Neden Oluşur?

Topuk çatlakları günlük yaşamında işi gereği çok fazla ayakta duran veya yürümek zorunda kalanların başına gelen bir cilt hastalığıdır. Önüne geçme durumu söz konusu olmadığı zamanlarda ise ilerleyiş kaydeder ve bir zaman sonra ayaklarınızın üstüne basamayacak kadar cilt sorunlarını sizlere ulaştırır. Önlenmesi, en az tedavi edilmesi kadar zor bir iştir. Fakat doğru ürünleri kullanmak sizlerin topuk çatlaklarından tamamen kurtulmanızı öngörmektedir. Şimdi topuk çatlakları neden oluşur? Sorusuna cevap verelim.

Topuk Çatlaklarının Nedenleri!

  • Kadınların menopoz dönemlerinden sonra cilt kuruluğu arttığının ve fazla kilolarında etkisiyle topuklara binen yükün arttığı için topuk çatlakları gözlemlenmektedir.
  • Ayak mantarı topuk çatlaklarının en çok bilinen sebebidir.
  • Sedef hastalığı ve egzama topuk çatlaklarına sebebiyet veren bazı rahatsızlıklardır.
  • Şeker hastalığı, tiroid hastalıkları ciltte kurumalar yaptığından dolayı ayak topuk çatlakları çok sık görülür.
  • Çıplak ayaklarla dolaşmak ciltte kuruluğa sebep olduğundan dolayı çatlama riskini arttırmaktadır.
  • Kalitesiz ve sert tabanlı, astarlı ayakkabılar tercih edilmesi ayak topuğu çatlamalarının en başında görülmektedir.


Topuk Çatlağını Tedavi Etme Yöntemleri!

Duştan veya ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka ayağınızı kurulamalı ve pamuksu terlikler tercih etmelisiniz. Ponzo taşı kullanımını arttırıp, ölü deriyi temizlemek sizlerin istenen cilt tedavisini kısa sürede ortaya çıkaracaktır. E vitamini ve jojoba yağı bulunan ayak kremleriyle de gün boyu sık sık çatlak olan bölgelere uygulama gösterin. Ayrıca sürekli çorap ve kapalı ayakkabılar giyerek tedavi zamanını iyileştirebilirsiniz.

  • 1 adet ezilmiş aspirin ile vazelini karıştırın ve topuğunuza uygulayın. Daha sonra çorap giymek ve gece boyunca böyle kalmak kesin ve olumlu sonuçlara ulaşmanızı sağlar. uzun süre bunu kullanmak topuklarda sararma etkisi yarattığından dolayı haftada 1 kez uygulamaya özen gösterin.
  • Soğuk su içerisine elma sirkesi koyun ve yarım saat kadar ayağınızı içinde bekletin.
  • Gül losyonu ile ayaklarınıza masaj yapmak tırnaklara ve topuklara çok iyi gelmektedir.

Artık gündelik yaşantınızda canınızı sıkan topuk çatlaklarını tamamen önlemek ve doğru bir işleyişle kafanızdan çıkarmak mümkün! Kesin çözüm önerileri olarak adlandırılan bu yöntemler ile beraber topuk çatlakları tamamen hayatınızdan çıkacaktır. “Topuk çatlakları neden oluşur?” artık kafanızda bir soru işareti olarak kalmıyor!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git