Topuk  Dikeni Kimlerde Görülür?

Topuk  Dikeni Kimlerde Görülür
1 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Topuk dikeni tedavisi, hepimizin başına gelebilecek ayak rahatsızlıklarından birisidir. Sebepler konusunda çok da kesin olmamakla beraber ayak standartları dışında kullanılan ayakkabı kullanımı, ortopedik olmayan terlikler, uzun süre topuklu ayakkabı kullanımı yine uzun saatler ayakta kalmak, kas yırtılması veya gerilmesi sonucu oluşan ödemler, genetik sorunlar ve ilerleyen yaş ve en önemlisi kilo veya obezite diyebiliriz. Ama aslında üzerinde durulacak topuk dikeni tedavisinde obezite ve uzun çalışma saatlerine bağlı ayakta kalma durumudur. Buna bağlı olarak hafta sonu dahil çalışma saatleri bazen sekiz bazen dokuz saati bulmaktadır tabi. Buna kiloda eklenince ayak ve bacaklar üzerindeki basınç nerede ise iki  katına çıkmaktadır. Bu kimi zaman kemiklerin eğrilmesene, buna bağlı olarak kemik uçlarındaki kıkırdak maddenin zarar görmesi aşınıp kemik uçlarının sivrilmesene neden olmaktadır. Yine bundan dolayı sivrilen uçlar kas dokusu ve damarlara olan temasında ki şiddetine bağlı olarak kişiye iğne ve her ayak hareketinde iğne batması veya şiddetli

ağrı şeklinde dönmektedir. Tedavi konusunda tabi ki uzmanlardan yardım almak zorundayız.  Bu operasyona bağlı platin konulması ve buna benzer yöntemlerle hastanın iyileştirilmesi başlıca izlenen yol ve tedavi yöntemidir. Operasyon sonrası ise yapılan tedavi başlığı altındaki tüm aktiviteler daha az ayakta durmak, ortopedik tabanlı ayak ve terlik kullanmak ve son olarak tabi ki de kilo vermektir. Bu kişinin tedavi olmak istemesini disipline etmekle doğru orantılıdır kuşkusuz. Topuk dikeni tedavisi temel olarak bu sebep ve çözümlere dayanmaktadır. Kişiden kişiye göre hem sebep olarak hem de tedavi yöntemi olarak farklılık gösteren bu sorunu, kısaca bu şekilde özetleyebiliriz.Çözüm En İyi Nasıl Sağlanır?

Topuk dikeni sorunu yaşayan insanların en birinci problemi yaşadıkları acıdır. Özellikle ayak üzerinde çok kalınca bu problem daha büyük acı ile geri döner. Buna bir de ayağımıza göre uygun olmayan ve dar kalıplı, sert tabanlı ayakkabıları giymemizi, vücudumuzun tartacağı kadarın daha fazlasına kiloya sahip olmamızı da ekleyebiliriz. Topuk dikeni tedavisi için en birinci çözüm tabi ki bir uzmana görünmektir. Doktorunuz ile birlikte izleyeceğiniz yol ve tedavi çok önemlidir. Bu sorunu çözmeye ilişkin olarak yapılmış özel ilaçların yanı sıra bir takım ürünler de bulunmaktadır. Günümüzde nasıl ki varisler için özel yapım çoraplar varsa topuk dikeni için de özel ürünler ve uygulamalar söz konusudur. Bu anlamda medikal ürün satan dükkanlardan ya da eczanelerden de fikir alabilirsiniz. Eğer ayakta biraz kaldığınızda bile çok acı hissediyor ve bu hayat kalitenizi aşağı çekiyor ise, yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Ayakta durmadan hiçbir iş yapamayacağımıza göre, mesele daha da önem kazanan bir durum alır. Belki de kısa zamanda veda edeceğiniz bir sorun olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git