Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

topuk-dikeni-top-egzersizi
25 Ağustos 2015 tarihinde eklendi

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni genel olarak kadınlarda görülen bir hastalıktır ve erkeklere hiç uğramaz. Bu yüzden de kadınlarımızın belli bir yaştan sonra kaçınılmaz ağrı sebeplerinden bir tanesidir. Pek çok kadın, topuk dikeni nasıl tedavi edilir? Sorusuna yanıt alabilme açısından araştırmalarını sürdürüyor, forumlarda geziniyorlar. Bizler, sizlerin bu hususta doğru bilgiyi alabilmeleri açısından sitemiz aracılığı ile topuk dikenine kesin çözüm olabilecek yollar tavsiye etmekteyiz.

Topuk Dikeni Neden Olur?

 • Genel olarak atletlerde görülen bir rahatsızlıktır. Devamlı ayaklarının üzerinde duran ve zorlu bacak antrenmanı yapan kişilerde görülür.
 • Masa başı oturanlarda ve pek fazla ayakta dolanmayanlarda da görülür.
 • Regl döneminde oluşabilen bir hastalık çeşididir.
 • Ortopedik ayakkabı tercih etmeyenlerde, çok yürüyenlerde veya merdiven çıkanlarda da gözlemlenmektedir.

Tedavisi için ise birkaç yol denenebilir; 1. Üstüne devamlı gitmek olumlu sonuçlar almanızı sağlar. Yani ağrınız var ise üzerine basmamaktansa, üzerine gitmek ve yürümeye çabalamak bir süreç sonra ağrının azaldığını gösterir.
 2. Tıbbi tedavisi kesin sonuç almaya yöneliktir. Bu sebeple genel olarak yapmanız gereken şey doktora görünmek ve bununla alakalı bir yol denemektir.
 3. Ev egzersizleri yapılabilir. Hafif ağırlıklar veya direkt olarak vücut ağırlığı ile çalışmak doğru sonuçlar almanızı sağlar.
 4. Ortopedik ayakkabılar tercih etmeli, tempolu yürüyüşler yapmalısınız.

Bu yöntemler ile topuk tedavisi tamamen tedavi edilebilir. Önemli olan şey doğru yolu izlemek ve her daim olumlu sonuçlar alabilecek yöntemlerden faydalanmaktır. Eğer sizler için böyle bir rahatsızlık hala devam ediyor ise en doğru olan bir doktora görünmektir. Çünkü doktorlar kesin çözüm olarak ilaç tedavisi uygulayabilmektedir. İlaç tedavisi ile daha kısa sürede ve daha olumlu sonuçlar alma durumu söz konusu olacaktır.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Eğer doktora göründüyseniz tedavi süreci boyunca sizlere bazı yollar izletir;

 1. İlaç tedavisi
 2. Tempolu yürüyüş tedavisi
 3. Hafif ve vücut ağırlığı ile çalışmalar

Bu yol ile sizler de topuk dikeninden tamamen kurtulabilirsiniz. “Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?” sorusuna kesin olarak çözüm alabilmek adına yukarıda önerdiğimiz yöntemlerden herhangi birisini deneyimlemede fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git