Topuk Dikenine Uygulanacak Bitkisel Tedavi

Topuk Dikenine Uygulanacak Bitkisel Tedavi
2 Temmuz 2016 tarihinde eklendi

Topuk Dikenine Uygulanacak Bitkisel Tedavi

Topuk dikeni nedir?

Topuk kemiği üzerinde oluşan kemiksi çıkıntı topuk dikeni olarak adlandırılır. Bunun oluşmasının en önemli sebebi, uzun süre sert tabanlı ayakkabılarla birlikte ayakta kalmaktır. Bununla birlikte fazla kilolar, çok sık giyilen topuklu ayakkabılar, topuk dikeni olma riskini arttırır. Gün içerisinde belli aralarla topuklarınızda ağrı hissediyorsanız, özellikle sabah kalktığınızda ağrı hissediyorsanız topuk dikeni olma riskiniz var demektir. Fazla ayakta kalmaktan kaçınmalı, kaçınamıyorsanız sık sık  ayaklarınızı dinlendirmelisiniz.

Topuk dikeni  görülme olasılığı yüksek olan kişiler;

 • İlk sırada sporcular geliyor. Koşucularda görülme olasılığı yüksektir.
 • Genellikle hareketsiz şekilde masa başında çalışan kişilerde risk oluşuyor.
 • Sert zeminde uzun süre yürüyen kişilerde oluşabilir.
 • Ayakta fazla kalan, merdiven çıkan kişilerde oluşabilir.
 • Kilolu kişilerde oluşma olasığı yüksektir.
 • Kalitesiz ayakkabı kullanımı bu olasılığı arttırır.

Topuklarınızda zaman zaman ağrılar hissediyorsanız, bunun topuk dikeni olup olmadığını anlamak istiyorsanız, sabahları uyandığınızda kendinizi gözlemleyin. İlk adımlarınızı atarken şiddetli ağrı hissediyorsanız, bu topuk dikeninin en büyük belirtilerden biridir. Bunun nedeni, ayak ağrıları gece boyunca topukta toplanır. Sabah uyandığınızda tüm ağrı topukta oldu için yere bastığınızda şiddetli bir, ağrı hissedersiniz. Bu ağrı sancıyla birlikte hissedilebilir.

Topuk Dikenine Uygulanacak TedavilerTopuk dikeninin tedavisinde egzersiz uygulanması ve bu egzersizlerin düzenli yapılması çok önemlidir. Gün içerisinde birkaç kez bir sandalyeye oturarak ayakları sırasıyla duvara dayayıp birkaç dakika bekletip bu egzersizler basitçe uygulanabilir. Gün içerisinde ağrıyan bölgeye 2 ya da 3 kez, 15 er dakika buz koymakta faydalı olacaktır. Bunların yanında topuk dikenine uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri de bulunur.

 • Siyah kuru üzüm ve kırmızı pul biber ; iki yemek kaşığı pul biberi ve iki yemek kaşığı siyah kuru üzümü havanda iyice ezip, topuklarınıza iyice yedirip temiz bir bez yardımıyla sarıp yatın.sabaha kadar kalsın. Bunu üç gün boyunca  tekrarlayın.
 • Kekik ; Yaklaşık 3 litre sıcak suya 1 çay  bardağı kekik  Soğuduktan sonra ayaklarınızı içine sokun. Yaklaşık 40 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.
 • Nane yağı ve kekik yağı; iki yağı eşit oranlarda karıştırıp topuklarınıza uygulayın. Haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.
 • Elma ; 3 adet büyük boy elmanın kabuklarını soyarak 1 litre suyun içinde kaynatın. Biraz dinlendirdikten sonra suyunu süzüp sabah akşam için. Bu içerden destek sağlayacaktır.İltihap ve ödemi vücuttan atmaya yardımcı olacaktır.
 • Kantaron yağı,Papatya yağı, Çörek otu ; eşit oranlarda karıştırdığınız bu yağları yeterli miktarda topuklarınıza yedirin. Gece yatmadan uygulamanız faydalı olacaktır.

Topuk dikenine uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri ile , ağrılarınızda önemli ölçüde azalmalar olacak,rahatlayacaksınız.Topuk dikeniyle birlikte çatlak veya nasır probleminiz varsa bunlarda da azalma gözleyeceksiniz. İleri boyutta problemler için lütfen bir hekime başvurunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git