Topuklar İçin Doğal Kürler

Topuklar İçin Doğal Kürler
28 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Topuklar İçin Doğal Kürler

Topuk deyip geçmeyin; aslında vücudumuzda en çok yorulan ve dolayısıyla en rahat olması gereken bölgelerimizdendir. Topuk bakımına gereken özeni göstermeliyiz. Aslında bunun için çok fazla vakit, emek ya da para harcamanıza da hiç gerek yok. Evlerinizde sorunsuzca hazırlayabileceğiniz topuklar için doğal kürler var. Bir sonraki başlığımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Fakat buna geçmeden evvel topuk bakımı için genel olarak almamız gereken önlemlere bir göz atalım.

  • Ayaklarınızı her gün mutlaka 1 kere yıkamalısınız.
  • Ayrıca topuklarınızın üzerinde toplanan ölü deri tabakasını sıyırmak için belirli aralıklarla ponza taşı kullanmalısınız.
  • Duştan sonra ayaklarınızla birlikte topuklarınıza da nemlendirici kremle masaj uygulayın. Böylece ayaklarınız ve topuklarınız yumuşak ve pürüzsüz olacaktır.
  • Topuklarınızda çatlaklarla karşılaşmamak ve topuklarınızın da elleriniz gibi pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız ihtiyaç duyduğu nemi onlara kazandırmalısınız.

Doğal Bitkisel Formüller

Topuklarımızın genel olarak sağlıklı ve çatlaksız görünmesi bakımlı topuklara sahip olduğumuz anlamına gelir. Bu iki durumu sağlayabilmenize yarayacak olan topuklar için doğal kürlerin tarifini aşağıda bulabilirsiniz.  • Zeytinyağı ve toz şekeri 1’e 1.5 (1 kaşık toz şeker, 1.5 kaşık zeytinyağı şeklinde) karıştırın. Karışımı topuklarınızın üzerine uygulayın. Yarım saate yakın bir süre bekledikten sonra bol suyla temizleyip kremleyin.
  • 1 adet patatesi haşlayın. İyice haşladığınız patatesi püreye dönüştürün. İçine birkaç damla limon suyu katın. Elde ettiğiniz kremi topuklarınıza sürün. 20 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı bol suyla durulayın.
  • Son olarak bilhassa çatlak topukların tedavisinde önerilen bir tarifi paylaşıyoruz. 1.5 su bardağı deniz tuzu ile 1 su bardağı saf zeytinyağını karıştırın. İçine az bir miktar lavanta ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı bir süre ocakta pişirin. Büyükçe bir kabın içerisini ılıtılmış suyla doldurun. Suyun içine yarım limonu öylece bırakın. Az evvel pişirdiğiniz karışımın yarısını suyun içine dökün. Ayaklarınızı bu suya sokun ve yaklaşık 20 dakika boyunca bekleyin. Arkasından ayaklarınızı suyun içinden çıkarın ve karışımın diğer yarısını ve yarım limonu topuklarınıza sürün. Bundan sonra topuk taşı kullanarak topuklarınızda ölü deriyi sıyırın. Sıyırdıktan sonra topuklarınızı tekrar bol suyla yıkayın. Son olarak topuklarınıza nemlendirici krem sürün, mutlaka çorap giyin ve yüksekçe bir yere uzatarak onları bolca dinlendirin.

Sabah siz de, topuklarınız da yeni güne dinlenmiş ve güzelleşmiş olarak uyanacaklar.

Verdiğimiz tüm bu tavsiye, önlem ve özel bakım kürlerini dikkatlice ve vakit ayırarak uyguladığınızda topuklarınız da elleriniz gibi göz kamaştıracaktır. Nasıl olsa görünmüyor, ne gerek var diye düşünmeyin sakın. Zira ayakkabılarınızı hiç ayağınızdan çıkarmıyor olsanız bile en azından açık ayakkabı giydiğiniz her an topuklarınız göz önünde olacaktır. Kötü bir görüntü herkesin dikkatini çeker. Gerçekten güzel ve tam anlamıyla bakımlı bir görüntü ise daha fazla kişinin ilgisini üzerinde toplayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git