Uykunun Güzellik Üzerindeki Etkisi

uykunun-guzellik-uzerindeki-etkisi
14 Eylül 2016 tarihinde eklendi

Uykunun Güzellik Üzerindeki Etkisi

Uykunun gerek cilt güzelliği gerekse psikolojik sağlık üzerindeki etkisi tartışmasızdır. Cilt güzelliğini sağlamak için kullanılan doğal ya da kozmetik ürünlerinin yetersiz kalmasının sebeplerini hiç merak ettiniz mi?

Eğer cildiniz tüm çabalarınıza, kozmetik ürünlerine harcadığınız onca paraya rağmen istediğiniz gibi değilse sebebi uyku düzensizliği veya uykusuzluk olabilir.

Uyku düzensizliği veya uykusuzluk cilt güzelliğinin yanında fizyolojik ve psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir. Ancak bunların içinde sonuçları en gözle görünür olan cildinizde oluşan problemlerdir.

Uykusuz bir ya da birkaç gece cildin soluk, donuk ve hatta sarkık görünmesine sebep olmaktadır. Yüzde ve gözlerde şişkinlikler uykusuz gecelerin kaçınılmaz sonucudur.

Durumun uzun zamana yayılması cildin erken yaşlanmasına ve dolayısı ile sizin yaşınızdan daha büyük ve yaşlı görünmenize sebep olmaktadır.

Uyku ve Güzellik İlişkisi

Uykunun güzellik üzerinde etkisinin nasıl olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki açıklamalarımız size yol gösterecektir.

Derin uykuda salgılanan büyüme hormonu hücrelerin yenilenmesi, onarılması ve sağlıklı kalması için çok önemlidir. Uyku düzensizliği veya uykusuzluk büyüme hormonunun yeterince veya hiç salgılanmamasına sebep olduğu için vücudumuzda hücre yenilenmesi ve onarımın gerçekleşmesi nerdeyse imkansız hale gelir.Uyku yetersizliği vücudun daha fazla steroid üretmesine ve dolayısı ile cildi esnekleştirerek sarmaların önüne geçen kolajen üretiminin azalmasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak cilt gün geçtikçe incelmekte, bozulmakta ve eski haline gelmesi imkansızlaşmaya başlamaktadır. Cildin koruyucu tabakasının incelmesi kırışıkları artırarak, toksinlerin cilt dokusuna ciddi zararlar vermesine yol açmaktadır.

İyi Bir Uyku Daha Genç ve Çekici Görünmenizi Sağlar

Günde 7 ila 9 saat arasında derin uykuya dalabilen kişilerin daha az uyuyan kişilere göre daha canlı ve güzel göründükleri bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Uykunun güzellik üzerindeki etkilerini görebilmek için her insanın günde kaç saat uyuması gereklidir sorusuna gelince, uzmanlar;

14-17 yaş için 8 ila 10 saat,

18-25 yaş için 7 ila 9 saat,

26-64 yaş için yine 7 ila 9 saat,

65 yaş ve üzeri için ise 7 ila 8 saat,

cevabını vermektedir.

Günlerce uykusuz kalmanız sebebiyle cildiniz kısa sürede deforme olmuş olsa bile, bir kaç gün üst üste yeterli ve kaliteli uyku, cildinizin tekrar eski ışıltısına kavuşmasını sağlar .Ancak uykuya karanlık ve sessiz bir ortamda geçilmesi, hem uyku kalitesini hem de uykunun cilde ve vücuda olan olağanüstü iyileştirici etkisini artıracaktır. İyi bir uyku dikkat dağınıklığına engel olacağı gibi iş hayatındaki verimliliği de maksimuma çıkarmaktadır.

Uykunun güzellik üzerindeki etkisinin cilt güzelliği ile sınırlı olmadığını, fiziki ve psikolojik sorunların da uykusuzluğa bağlı gelişebileceğini yukarıda belirtmiştik. Uykusuzluk çeken kişilerde aritmi, kalp krizi, obezite gibi sağlık sorunları ve depresyon, dikkat dağınıklığı gibi psikolojik etkilere sık rastlanılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git