Uzun Saç Bakımı Nasıldır

Uzun Saç Bakımı
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi

Uzun Saç Bakımı Nasıldır

Uzun ve bakımlı saçların güzelliği hepimizce bilinenlerdendir. Fakat uzun saçların bakımının ne kadar zor olduğu da emek vermeden hiçbir şeyin güzel sona ulaşmayacağını gösteriyor. Uzun saçlara sahip olanlar bakımının da ne kadar zor olduğunu söyleyeceklerdir. En kötü yanı ise dolaşmalarıdır. Sabah uyandığınız da saçınızın dolaşmış bir halde olması ve taraklarla yaptığınız savaş. Bunların hepsi uzun saç bakımını gerektirmektedir. Uzun saçın bir diğer kötü yanı ise saçların kolay bir şekil de kurumamasıdır. Duştan çıktığınızda ya da saçınızı yıkadığınızda, havlu ile açık havada kuruması biraz zaman alır. Açık havada kurumadığı için saç kurutma makinelerine maruz kalırlar. Saç kurutma makineleri de saçın fazla kurumasına, kırılmasına ve daha fazla yıpranmaya sebep olur.

Uzun Saç Bakımı Nasıl Olur

  • Uzun saç bakımının en temel yöntemi saç için seçilen şampuanların sağlıklı olmasıdır. Eğer saçınız da kullandığınız bakım malzemeleri kalitesiz ve doğallıktan uzak olur ise, saçınızın doğal yapısı gün geçtikçe bozulur. Bu yüzden saçınız için alacağınız bakım ve saç ürünleri ne kadar kaliteli ve doğal olursa saçınız daha sağlıklı uzar.
  • Uzun saçlara sahip olanlar, kurutma işlemini de ciddiye almalılar. Saçınızı kuruturken uyguladığınız işlemler ve ne ile kuruttuğunuz da oldukça önemlidir. Eğer saç kurutma makinesi kullanıyor iseniz saçınız için nemlendirici bir krem alabilirsiniz. Bu kremi saçınızı kuruttuktan sonra sürdüğünüzde saçınızın kuru kalmasını önler. Eğer saçınızı açık hava da kurutabilirseniz, saç kurutma makinesinden daha sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.
  • Uzun saç bakımında bir diğer önerimiz ise, saçlarınız da oluşan kırıklıkları düzenli olarak aldırmalısınız. Kırıklar saçın yıpranmış görünmesine sebep olur ve saçın yavaş uzamasın neden olur. Bu yüzden saçınız da kırıklar var ise, kırıkların alınması yani saçınızın ucundan yaklaşık 3 cm kadar kesilmesi saçınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Saçınızı korumanızın bir diğer yöntemi ise E vitamini almanız ve saçlarda ki vitamin seviyesini yükseltmenizdir. E vitamini bulunduran besinler; ıspanak, kivi, mango, domates, yeşil zeytin, kekik, kuru kayısı, fındık ve fıstıkta bolca bulunur.


Saçlar İçin Bakım Maskesi

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi;

Malzemeler;

  • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 3 yemek kaşığı zeytin yağı

Yapılışı ;

Hindistancevizi yağını, limon suyunu ve zeytinyağını derin bir kapta karıştırınız. Bu karışımı saçınıza uygulayınız. Uygulamadan önce saçınız çok az nemli olursa daha iyi olur. Karışımı uyguladıktan sonra 30 dakika bekletiniz. 30 dakika sonra saçınızı bol su ile durulayınız ve şampuanınızla yıkayınız. Yarım saat bekletmemizin sebebi yağlarda ve limonda bulunan vitaminlerin saçımıza daha etkili olmasını sağlamaktır. Zeytinyağının saçınıza parlaklık verme özelliği bulunur. Hindistan cevizi yağı da saçınızın onarılmasına yardımcı olacaktır. Kara sarımsak yağı da saçınızın yeniden çıkmasına, daha hızlı uzamasına ve onarılmasına yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git