Varisle Baş Etme Yolları

Picture of beautiful female legs on sky background
4 Mayıs 2016 tarihinde eklendi

Varisle Baş Etme Yolları

Varis, toplardamarın aşırı şekilde genişlemesi ile vücutta özellikle ağırlığı taşıyan bacak bölgesinde meydana çıkan bir rahatsızlıktır. Genel olarak her 6 kişiden birinde varis problemi bulunmaktadır.

Varisin Nedeni Nedir?

Genel olarak kalıtımsal ilerleyen varisin tek nedeni bu değildir fakat anne babanın her ikisinde de varis problemi varsa çocuklarında da ileri yaşlarda görülme ihtimali yüksektir. Varisin ilerlemesine neden olan bir başka husus, sağlıksız beslenme, vücudun yeterince dinlenememesidir. Bu iki nokta başlıca nedenlerdendir. Ayrıca uzun müddet hareketsiz kalmak, aşırı kilo, hamilelik de varisin tetikleyicilerindendir. Aynı şekilde uzun süre otobüs ya da uçak yolculuğu yapan kişilerde varis oluşumu daha hızlı meydana gelir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri her bireyde aynı şekilde görülmez.  Pek çok hastada ince kılcal damarların akarsu kolları gibi mor renk alması şeklinde meydana çıkar ve henüz ileri derecede olmadığı için risk taşımaz. Yalnızca görünüm açısından rahatsız eder. fakat toplardamarda görülen varis şişlik oluşturarak rahatsızlık ve ağrıya neden olur. Ayrıca hemoroid olarak bilinen rahatsızlık da bir çeşit varistir. Ağrı ve kanama görülebilir.

Varisle Baş Etme Yolları Nelerdir?

Öncelikle tıbbi tedaviye başvurmadan önce beslenmenize dikkat ederek ve bazı noktalarda dikkatli davranarak varis oluşumunu ya da ilerleyişini önleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle hareketsiz yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz.  Her gün düzenli olarak yapılacak yarım saatlik ya da bir saatlik bir yürüyüş bile etkili olacaktır. Bulunduğunuz mekanda ayaklarınızı uzatarak oturmanız mümkünse oturun. Böylece bükülmeyen bacaklarda varis oluşumu engellenecektir.  Çok dar giysiler ve çok yüksek topuklu ayakkabılar da varis oluşumunu tetikleyen faktörlerdir.Basit egzersizler yapmak da varis tedavisinde faydalı olacaktır. Oturduğunuz yerde ayaklarınızı oynatmanız bile bir egzersizdir. Ayrıca fazla kilolarınız varsa varisi çağırıyorsunuz demektir. Bu yüzden ne yapıp edip bu kilolardan kurtulmanız çok önemlidir. Gerek kendi imkanlarınızla, gerekse diyetisyen yardımıyla ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Bol miktarda taze sebze ve meyve tüketin. Böylece vücudunuz ihtiyacı olan protein ve vitaminleri depolayacak ve varise savaş açacaktır. Kaslarınız güçlenecek, antioksidan etkisi gösteren taze besinlerle bağışıklık sisteminiz güçlenecektir ve bu da sağlıklı bir vücut için gereklidir. Bunun yanında alkol tüketiyorsanız tamamen vazgeçmeseniz de oldukça kontrollü kullanmalısınız ve sigaradan uzak durmalısınız. Çünkü vücuda en çok zarar veren iki şey sigara ve alkoldür.

Varis tedavisinde kullanılan en etkili yollardan biri de varis çorabı kullanmaktır. Bu çoraplar düzenli kullanımda varis ağrılarının azalmasında oldukça etkilidir. Çorap dışında da varis tedavisi için çeşitli medikal ürünler satılmaktadır. Onlardan da istifade edebilirsiniz. Bunlara ek olarak E vitamini içeren kremlerin kullanımı da varisle baş etme yollarından biridir. Fakat daha çok görünüm açısından fayda sağlayan bu kremler, tam anlamıyla bir tedavi sağlamaz.

Varislere Bitkisel Çözümler:

Elma sirkesinin varis tedavisinde tıbbi olarak bir kanıtı olmasa da halk arasında kullanımı oldukça yaygındır. Bir pamuğa döktüğünüz sirkeyi varisli bölgeye sürmek ve ardından bir kumaş yardımıyla bölgeyi kapatıp yarım saat kadar beklemek, ağrı azaltıcı bir yöntemdir.

Atkestanesinin de neredeyse varis çorabı kadar etkili olduğu yönünde görüşler mevcuttur. Atkestanesi özü tam bir tedavi sağlamasa da şikayetleri azaltacaktır.

Bitkisel çözümler tam bir tedavi sağlamaz. Yalnızca ameliyat sürecini geciktirmede yardımcı olacaktır, bunu özellikle belirtelim. Ayrıca sosyal medyada ya da televizyonda gördüğünüz varise etkili çözüm sunduğunu iddia eden reklamlara ve ilaçlara itibar etmemenizi önemle belirtmeliyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git