Vazelinin Cilde Yararları

Vazelinin Cilde Yararları
9 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Vazelinin Cilde Yararları

Vazelin merhem yapımında kullanılan kimyasallardan birisidir ve tedavi edici olarak da kullanılır. Kozmetik ürünlerinde ve kişisel bakım malzemelerinin üretiminde vazelin kullanılır. Cilt bakımı içinde yaygın olarak kullanılır. Genel olarak renksiz olan vazelin bazen solu sarı tatsız ve kokusuz saf bir maddedir. Vazelinin anti bakteriyel özelliği de bulunuyor ve yaralarda, cilt yanıklarında, cilt kesiklerinde tedavi amacıyla kullanılıyor. Vazelin aynı zamanda ultraviyole ışınlarına karşı da koruyan özelliği ile bilinir. Vazelinin cilt için faydalarına baktığımızda çok iyi bir cilt yumuşatıcı olduğunu söyleyebiliriz. Kuru cildi olanların cildini rahatlattığı için bu kişilere özellikle vazelin kullanması tavsiye edilir. Cilt ve saçlar için çok faydalı olan vazelin nemlendirici ve yumuşatıcı olarak kullanılır. Vazelinin Cilde Yararları olarak saç uzamasını hızlandırdığını ve saçları beslediğini de söyleyebiliriz. El ve ayaklarda oluşan çatlaklara iyi gelir ve ayrıca nasırların giderilmesinde de etkilidir. Tırnaklara vazelin sürüldüğünde daha sağlam kırılmayan tırnaklar elde edilir. Kaş dökülmelerini önleyen vazelin kaşlara sürüldüğünde etkili olacaktır. Dudak çatlaklarına ve kuruluğuna iyi geldiği için dudaklara sürülebilir ve makyaj temizleyici olarak da kullanılabilir.

Vazelinin Cilt İçin Yararları Nelerdir?Vazelinin Cilde Yararları ile vazelin bebeklerin pişiklerinde ve kızarıkların giderilmesinde etkilidir. Bebeklerin cildini rahatlatır ve yumuşatır. Tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa tırnaklara esneklik kazandırması ve artık kırılmaması için vazelin kullanabilirsiniz. Cildinizin bebek gibi yumuşacık olmasını istiyorsanız vazelini yüzünüze uygulayabilirsiniz. Dirseklerinizde oluşan çatlaklar için kullanabilir aynı zamanda ayak topuklarınızda da kullanabilirsiniz. Uzun ve güzel görünen kirpiklere sahip olmak istiyorsanız kirpiklerinize vazelin kullanarak rimel etkisi yaratabilirsiniz. Kirpikleri sağlamlaştıracak ve dökülmesini önleyecektir. Saçlara parlaklık kazandıran vazelini saçlarınızda da kullanabilirsiniz. Kuru saçları besleyen etkisiyle saçların daha kolay taranmasını sağlayacaktır. Saç uçlarına uygulandığında saç kırılmalarını da engelleyecek olan vazelin her derde deva olarak kullanılabilir. Kaşlarınıza vazelin sürdüğünüzde daha canlı ve şekilli kaşlara sahip olabilirsiniz. Dökülen kaşların yerine yenilerinin çıkmasını istiyorsanız vazelini kaşlarınıza sürmeyi ihmal etmeyin. Akşam davetlerine gidilirken kol ve bacaklara vazelin sürdüğünüzde cildinizin çok daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Vazelini Fazla Kullanmanın Zararları

Cildinizi yumuşatmak için kullandığınız vazelin çok fazla kullanımı sonucunda çevresel kir ve tozların yapışmasına sebep olabilir. Her gün değil ara vererek kullanabilirsiniz. Her gün kullanım akne ve sivilcelere sebep olabilir. Fazla miktarda kullandığında cildin erke yaşlanmasına da sebep olabilir. Güneşli havalarda dışarıya çıkarken vazelin sürülmemesi tavsiye edilir. Güneş nedeniyle cildinizin rengi kararabilir. Bebeklerin ciltlerinde pişiği engelleyen vazelin yine de fazla miktarda kullanılmaması gerekir bebeklerin cildi hassas olduğu için alerjik etkiler yapabilir. Her şeyde olduğu gibi fazla kullanıldığında vazelinin de yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır. Doğru ve zamanında vazelin uygulayabilir ve her gün yapmak yerine arada bir kullanımla faydalarını görebilirsiniz.

Etiketler:

Vazelinin Cilde Yararları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Abidin Yaman diyor ki:

    Vazelin yüze ve alın kısmına sürülür mü? Zararı veya yararı???

  2. Abidin Yaman diyor ki:

    Vazelin yüze ve alın kısmında kullanılır mı? Zararı veya yararı???

Sayfa başına git