Vitaminlerin Cilde Faydaları

Vitaminlerin Cilde Faydaları
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Vitaminlerin cilde ve vücuda faydaları oldukça fazladır. Genellikle cilt bakım ürünlerinin içerisinde de yüksek oranda vitamin bulunmaktadır. Vitaminlerin kremler tarafından faydasını görmenin yanı sıra besin olarak da alınmalıdır. Birçok cilde faydalı vitamin bulunmaktadır.

A Vitamini

Özellikle kuru cilde sahip olan kişilerin bu vitamini alması çok önemlidir. Cildin kuruluğunun bir diğer sebebi ise bu vitamini yeteri kadar almamanızdan kaynaklanabilir. A vitaminini cilde pek çok faydası bulunmaktadır. Bunların en başında ciltteki ve vücuttaki dokuları yenileyerek ciltte oluşan hasarları yok etmeyi sağlar. A vitamini yaşlanmaya karşı da oldukça yararlıdır. Ciltte oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri gibi pek çok yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. A vitaminin içinde bulunduğu besinler; ıspanak, havuç, yumurta, tereyağı, süt, lahana, portakal, peynir ve kayısının içerisinde bol miktarda bulunur.

B Vitamini

B vitamininin faydasını görebilmek için mutlaka her gün az miktarda bile olsa tüketilmesi gerekmektedir. B vitaminleri vücuttaki dolaşımı kolaylaştırarak arttırmaktadır. Cilde parlaklık vererek belirgin bir hale getirir. Cilde nem sağlayarak oluşacak kırışıklıkları da önlemektedir. Bunun yanı sıra hücreleri yenileyerek harekete geçirmektedir. B vitamininin bulunduğu besinler; balık, kırmızı et, yeşil yapraklı olan sebzeler, fıstık, fındık ve badem gibi besinler tam bir B vitamini deposudur.

E VitaminiSağlıklı bir cilt için E vitamini alınması şarttır. Bunun başlıca sebebi E vitamininin ciltte tam bir antioksidan görevi görmesidir. Dış eklerden oluşan kirlilik ve sigara gibi birçok zararlı maddeyi ciltten atarak canlandırmayı sağlar. Ayrıca yaşlanma karşıtı olan bu besin ciltte oluşan lekelere karşı da savaşmaktadır. E vitaminin bulunduğu besinler; badem, ceviz, fındık, ay çekirdeği, yer fıstığı, zeytin ve zeytinyağıdır.

C Vitamini

E vitamini gibi faydalı olan vitaminlerden biri olan C vitamini de tam bir antioksidan görevi görmektedir. C vitamini yaşlanmaya karşı etkilidir. Ciltteki kolajen üretimini arttırarak cildi harekete geçirir. Cilde esneklik sağlayan kolajen ayrıca tam bir protein kaynağıdır. Genç ve pürüzsüz bir cilt isteyenlerin bu vitamini tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle kış aylarında bol olarak bulunan bu vitamin kaynağını cilt ürünlerinin yanı sıra besin olarak da tüketebilirsiniz. Böylelikle hem vüzuda hem de cilde faydaları görülür. C vitaminini günlük olarak almanız gerekmektedir. C vitamininin bulunduğu besinler; domates, salatalık, brokoli, karnabahar, bürüksel lahanası, portakal, greyfurt ve limon tam bir C deposu kaynağıdır.

D Vitamini

D vitamininin faydaları vücuttaki kalsiyum oranını arttırarak kemiklerin gelişmesini sağlamaktır. Tabi tek faydası kemik gelişimi de değildir. Birçok hastalıklara karşı da savaşmaktadır. Cildin canlı ve enerjik durmasını sağlamaktadır.

K Vitamini

Pek çok cilt ürünlerinin içerisinde bulunan K vitamini ciltteki hasarlı olan bölgeleri tedavi etmek için birebirdir. Genellikle ameliyat geçirmiş hastaların bu vitamini almaları önerilmektedir. Kanın pıhtılaşmasını engelleyerek cildi iyileştirmektedir. Gözaltlarındaki koyulukları aydınlatmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git