Vitiligo Hastalığı Nedir

Vitiligo Hastalığı Nedir
3 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Vitiligo hastalığı kadın erkek herkeste görülebilir. Vitiligo hastalığının Türkçesi de ala hastalığıdır. Bu hastalığın oluşumu da derimizdeki melanosit hücrelerinin hasar görerek pigment üretmeyi bırakması ile oluşur. Pigment üretimi durması, derinizdeki rengin gitgide açık bir renge dönmesi ve lekeler oluşturmasıdır. Bu lekeler sınırlı ve büyüklüğü küçüklüğü olan beyaz lekelerdir. Böylelikle ortaya çıkan lekelere Vitiligo denir. Genel olarak ellerde kollarda ve boyunda görülür. Bağışıklık sisteminizin zayıflaması ile vücudunuz bazı hastalıklara direnemez hale gelir. Bu hastalıklardan biri de Vitiligo hastalığıdır. Derinin korunamaması ile hastalık vücuda daha çok yayılmaya başlar. Vitiligo hastalığının bir diğer nedeni de güneş lekelerinin daha çok güneş görmesi ve derinin pigmentlerini bozması ile de oluşabilir.

Vitiligo Hastalığının Tedavisi Nelerdir

  • Vitiligo hastalığı genellikle uzmanlar tarafından teşhis konularak hastalığın ilerleme durumuna göre tedavi edilir. Uzmanlar bazı testler yaparak hastalığınızın ilerleme seviyesini belirlerler. Vitiligo hastalığının teşhisinin koyulması için wood denilen beyaz ışık altında derinin incelenmesi gerekmektedir. Bütün bu işlemler sonunda, UBV ışığı ile melanosit hücrelerinin normale dönmesini sağlamaktır. Hastalığın derecesine göre 5-10 seansta UBV ışık tedavisi yapılmaktadır.
  • Vitiligo hastalığının erken teşhisinde ki hastalara da krem tedavisi uygulanabilmektedir. Lekeler büyümeden ve vücuda yayılmadan tedavi edilmesi kremler ve ilaçlarla mümkündür. Vitiligo rahatsızlığının en temel sebeplerinden biri olan pigment bozukluğunu tedavi ederek hastalığı ortadan kaldırabilirsiniz.


Vitiligo Hastalığının Nedenleri

  • Vitiligo hastalığının hücrelerin pigment üretmeyi bırakması ile oluştuğuna değinmiştik. Hücrelerin pigmen üretimini bırakması bağışıklık sisteminizin zayıflaması ile ilgili olabilir. Bağışıklık sisteminizin zayıflaması ile hücrelerde bazı işlevlerini yerine getiremez duruma gelir ve dışarıdan gelen zararlı mikroplara karşı savunmasız olmaya başlar. Bu da vitiligo hastalığını doğrudan tetikler.
  • Vitiligo hastalığının bir diğer nedeni de güneş yanıklarının bıraktıkları izlerdir. Güneş yanıklarının bıraktığı izler daha fazla güneşe maruz kaldığında hücrelerin işlevlerini yitirmesine neden olur. Melanosit hücrelerinin işlevini yitirmesi de deriye rengini veren pigmentin durması ile olur. Pigment üretiminin durması demek vücudunuz da bazı bölgelerde açık renkte lekelere sebep olmasıdır. Bu lekelerde Vitiligo hastalığını temsil etmektedir.
  • Vitiligo hastalığı tiroit bezlerinin düzgün çalışmaması, böbrek üstündeki bezlerin yetmezliği ve şeker hastalığı ile de oluşabilir. Bu hastalıklarda vücuda kalıcı derecede hasar verebilecek hastalıklardır. Bu hastalıklardan birine sahipseniz ve vücudunuzda derinizin renginden daha açık renkler oluşmaya başladıysa bir cilt uzmanına başvurmanızı öneririm.

Vitiligo Hastalığı Nasıl Önlenir

  • Vitiligo hastalığını önleyebilmek için güneş yanıklarınız olduğu halde tekrar güneşe çıkmamanızı öneririm. Bu vitiligo hastalığını tetiklediği gibi cilt kanserine de yol açar.
  • Böbrek üstü bezinin yetmezliği, tiroit bezlerinin düzgün çalışmaması ve şeker hastalığı gibi bir hastalığınız var ise, vitiligo hastalığına yatkınlığınızın bulunup bulunmadığını uzmanınıza danışmanızı ve buna göre önlem almanızı öneririm.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git