Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

Vücudunuzu Kışa Hazırlayın
3 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

Kışa girerken arabalarımızın lastiklerini, evimizi, kapımızı penceremizi kontrol eder ve kışa hazır olup olmadıklarını kontrol eder, gerekli tedbirleri alarak kış mevsimine hazırlarız. Aynı şey vücudumuz için de geçerlidir; yaz güneşinin pırıl pırıl parladığı bu günlerde fiziksel ve zihinsel olarak kendimizi kışa hazırlamak, kışı sağlıklı ve keyifli geçirmemizi sağlayacaktır.

Kışın günler daha kısa, güneş ışığı daha zayıf, taze sebze ve meyve alternatifleri yaza göre daha zayıftır. Ayrıca soğuk hava fiziksel aktivitelerimizi de kısıtlamaktadır. Yaz bitmeden kış için alacağımız tedbirleri sıralayalım:

Güneş Işığına Doyun

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu D vitaminin ana kaynaklarından birisi güneş ışığıdır. Yazın yakıcı güneşinden korunarak, vücudunuzu güneş ışığı ile doldurmak kışın ihtiyaç duyacağınız D vitaminini depolamanızı sağlayacaktır. Ayrıca gün ışığında geçirdiğiniz keyifli saatler, kasvetli kış günlerinde içinizi ısıtacak tatlı hatıraların da depolanmasını sağlayacak, sizi kışın griliğine ruhsal olarak da hazırlayacaktır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi soğuk günlerde mücadele edeceğiniz mikroplarla savaşmak için en büyük silahınızdır. Zinde, fit bir vücuda ancak aktif bir yaşam sürerek sahip olabilirsiniz. Açık havada aktivite yapmanın mümkün olduğu yaz günlerinde doğada uzun yürüyüşler yaparak enerji depolayabilirsiniz.

Çok bilinmeyen bir gerçek de çinko’ nunsoğuk algınlığından korunmak için en az vitaminler kadar önemli bir element olduğu. Ciğer, peynir, et ve yumurtada bol miktarda bulunan çinko saç dökülmesinden kansızlığa, uykusuzluktan duygu durum düzelmesine kadar pek çok konuda size yardımcı olacaktır. Veganlar için de fındık ve yulaf ezmesi iyi birer çinko kaynağıdır.Vitamin Desteğini Unutmayın

Vitamin desteği vücudunuzu güçlendirmenin vazgeçilmez yoludur. Bilinçsizce tüketilen vitamin hapları yerine, ihtiyacınız olan kadarının doğal besinlerden sindirilmesini öneriyoruz. Aşırı vitamin tüketiminin vücudu yorduğu, faydadan ziyade tahribat yarattığı bilinen bir gerçektir. C vitamini başta olmak üzere, doğal vitaminler vücudunuzun kendisini yenilemesini sağlayan yakıtı oluşturur. Hangi vitamin nasıl alınır derseniz;

B2 Vitamini: Peynir, badem, yumurta, sığır veya kuzu eti, mantar ve susam. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır.

A Vitamini: Ispanak, havuç, kara lahana, özellikle keçi sütü, yumurta, balık, yoğurt. Eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücudunuzu bulaşıcı hastalıklara açık hale getirir.

C Vitamini: Turunçgiller (mandalina, portakal, limon), yeşil biber, maydanoz, kiraz, kavun. Özellikle grip ile mücadelede en doğal yardımcınızdır.

D Vitamini: Yaşamın kaynağı güneştir ve D vitamini en çok güneş ışığından alınabilir. Kış aylarında da her fırsat bulduğunuzda kendinizi güneşten mahrum bırakmayın.

Unutmayın ki, vücudunuz mikroplarla ve hastalıklarla savaşacak çok güçlü bir silahla donatılmıştır: Bağışıklık sistemi. Bu sistemi stres, düzensiz uyku, fiziksel aktivitelerde uzaklaşma, alkol ve sigara gibi etkenlerle zayıflatırsanız, aldığınız desteklerin size yardımcı olması mümkün olmayacaktır. Sağlıklı bir kış geçirmek için vücudunuza zararlı her şeyi kendinizden uzaklaştırın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git