Vücut Kremi ve Yüz Kremi Arasındaki Farklar Nelerdir

Vücut Kremi ve Yüz Kremi Arasındaki Farklar Nelerdir
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Vücut Kremi ve Yüz Kremi Arasındaki Farklar Nelerdir

Cildimizin sağlığı için üretilen birçok bakım kremi, nemlendirici krem vb. ürünler vardır. Bu ürünleri dikkatli incelediğinizde vücut kremi ve yüz kremi olarak satılmaktadırlar. Çoğu vücudumuzun her türlü kusurunu örtmek amacıyla üretilen bu kremlerden vücut kremi ve yüz kremi arasındaki farklar nelerdir hiç düşündünüz mü? Araştırdık ve bununla ilgili sizlere bir yazı hazırladık.

Yüz Kremi Nedir?

Cildimiz söz konusu olduğunda kullandığımız ürünlerin içeriği çok önemlidir. Özellikle yüzümüz ilk bakışta bizi yansıtır. Ve hepimiz kusursuz olmasını isteriz. Yüzümüz hem güzel gözükmeli hem de sağlıklı olmalıdır. Yüzümüze gerekli bakımı yapmak için bir takım kozmetik ürünler kullanırız. Bunlar kimi zaman temizleyici, kimi zaman nemlendirici, kimi zaman kırışıklık karşıtı olarak tercihlerimize göre değişiklik gösterirler. Yüz kremi çeşitleri;

 • Kırışıklık karşıtı yüz kremleri: Yaşlanmanın etkisiyle oluşan kırışıklıkları gidermek için kullanılırlar.
 • Gözaltı kremleri: Gözaltında oluşan torbalar, sarkmalar ve koyu halkaları gidermek için kullanılırlar.
 • Yüz nemlendirici kremler: Özellikle kuru yapılı ciltleri yumuşatmak için kullanılırlar.
 • Yüz temizleme kremleri: Günlük olarak kozmetik ürünleri ve toz, kir gibi dış etmenleri temizlemek amacıyla kullanılırlar.
 • Akne karşıtı yüz kremleri: Sivilceleri tedavi etmek amacıyla kullanılırlar.

Vücut Kremi Nedir?

Vücut bakımını sağlamak amacıyla nemlendirici ve anti aging etkili çeşitli kremler üretilmektedir. Özellikle el, bacak ve ayak gibi kısımlarda kullanılırlar.Yüz ve vücut kreminin ne olduğunu inceledikten sonra aklımıza şöyle bir düşünce gelebilir: ‘Sonuçta ikisi de krem, özellikle nemlendirici olarak kullanacaksam yüzüme ya da vücuduma sürmem ne fark eder?’ Çoğu insan ben ele ayrı yüze ayrı krem alarak servet ödeyemem gibi yakınmalarda buluyor. Bakalım vücut kremi ile yüz kremi arasındaki farklar nelerdir?

 1. El ve vücudun diğer kısımlarında bulunan yağ miktarı ile yüzümüzün yağ miktarı birbirinden farklıdır. Bu yüzden üretilen kremlerin içerikleri değişiklik gösterir.
 2. Yüzümüz vücudumuzun diğer kısımlarına göre olumsuz hava şartlarına ve kire daha çok maruz kalır. Bu yüzden vücudun diğer bölümlerine göre daha özel bir bakım ister. Kremlerin içeriğe de buna uygun olarak değişiklik gösterir.
 3. Yüzümüzde bulunan tüyler ve tüy köklerinin yapısı vücudumuzdaki tüylere göre farklılık gösterir. Daha farklı yapıdadır. Vücut kremlerindeki kimyasal ürün oranı yüzümüzdeki kıl köklerine zarar verebilir.
 4. Yüzümüzün deri katmanları vücudumuza göre daha incedir. Kullanılan kremlerin asitliği, yoğunluğu farklıdır.
 5. Yüzümüzde çok önemli bir işleve ve özel hassasiyete sahip olan gözümüz bulunur. Vücut için zararsız bazı maddeler görme kaybına neden olabilir. Bu yüzden yüzde farklı krem kullanılmalıdır.
 6. Kremlerin birçoğu emilmeye müsaittir ve sindirim sitemi için zararlıdırlar. Yüz için üretilen kremler bu dikkate alınarak, sindirim sistemine yakın olduğundan, ağız ve ağız içerisine zarar verebileceğinden farklı üretilmişlerdir.

Vücudumuzda her bölümün kendine ait özellikleri vardır ve diğer kısımlara göre eşsizdir. Buna uygun olarak farklı kremler üretilmiştir. Cilt bakımı sağlığın en büyük göstergesidir. Cilt bakımı için kullandığımız ürünleri cildin özellikleri ve kısımlarının farklılıkları dikkate alınarak kullanmalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git