Yağlı Cilde Makyaj

Yağlı Cilde Makyaj
3 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Yağlı Cilde Makyaj

Her kadın, sabah evden çıkarken yaptığı makyajın akşam saatlerine dek tazeliğini korumasını ister. Yağlı cilde sahip kişilerde ise bunu sağlamak oldukça güçtür. Yağlı cilde makyaj, bir süre sonra parlamaya ve cildin makyajı kusmasına neden olur. Bu da hem kötü bir görüntü hem de gün boyu ışıltılı bir makyajla dolaşma hayalinin yok olması demektir.

Cilt Tipiniz Yağlı mı, Karma mı?

Eğer yüzünüzü yıkadıktan sonra birkaç saat içinde nemlendirici sürmemenize rağmen cildiniz yağlanıyor ve parlamaya başlıyorsa yağlı cilt tipine, nemli ve sıcak ortamlarda yüzünüzün alın, burun ve çevresi, çene gibi bölümleri yağlanıyorsa karma cilt tipine sahipsiniz demektir.

Yağlı cilt tipine sahip kişilerin makyaj konusunda sorun yaşadıkları bilinen bir durumdur. Bu yazımızda, yağlı cilde makyaj konusunda birkaç öneride bulunamaya çalışacağız.

Yağlı Ciltler İçin Öneriler  1. Temizlik; cilt temizliği her cilt tip için olmazsa olmazdır bir unsurdur. Temiz bir cilde yapılan makyaj her zaman daha iyi bir sonuç sağlayacaktır. Yağlı ciltlerde ise kullanılacak temizlik ürünün derinlemesine temizlik sağlayan bir ürün olması önemlidir. Cildinizi iyi bir temizleyici ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı ve alkol içermeyen bir tonik ile makyaja hazırlamalısınız. Toniğinizi buzdolabında saklamanız ise uyguladığınızda cildinizin canlanmasına yardımcı olacaktır.
  2. Nemlendirici; yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyaç duymadığı düşüncesine çok sık rastlanır. Cildiniz yağlı olduğu için nemlendirme ihtiyacı olmadığı yanılgısına asla düşmeyin. Ancak cilt yağlı olduğunda yağsız, su bazlı bir nemlendirici kullanmak daha doğru bir seçim olacak, böylece cildiniz yağ dengesini daha uzun süre koruyacaktır.
  3. Primer (makyaj bazı); yağlı cilde makyajda cildin makyaja hazırlanması en önemli kısımdır. Makyaj bazı ve far bazı kullanarak cildinizi makyaja hazırlamalısınız.
  4. Fondöten; eğer ciltte pürüz yok ise, yağlı ciltlerde fondöten yerine daha hafif ürünler olan renkli nemlendiricilerle cilt renginin dengelenmesi en doğru uygulama olacaktır. Eğer pürüzlü bir cilt söz konusu ise kullanılacak fondötenin de yine yağlı ciltler için üretilmiş cildinizin nefes almasına engel olmayacak su bazlı ürünlerden olmasına dikkat etmelisiniz.
  5. Yağlı cilde makyajda vazgeçilmesi zor ürünlerden biri de pudradır. Cildiniz çok sorunlu, pürüzlü bir cilt değil ise, direk nemlendirici üzerine uygulanacak pudra en iyi seçim olacaktır. Nemlendirici üzerine pudra uygulaması, gün içerisinde de kolaylıkla tazelenebilir olmasının yanı sıra cildinizin nefes almasını engellemeyecek ve kolay temizleme avantajını da beraberinde getirecektir. Eğer pürüzlü bir cilde sahipseniz ve fondöten kullanmak zorunda iseniz, fondöten üzerine ince bir tabaka halinde uygulayacağınız pudra mat bir görüntü için size yardımcı olacaktır. Ancak maske gibi bir görüntünün önüne geçmek için pudrayı süngerle değil, mutlaka ponpon ya da fırça ile kullanmalısınız.

Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle yağlı cilde makyaj konusunda sorun yaşamaktan kurtulacak ve gün boyu güzelliğinizin keyfini süreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git