Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri
3 Mart 2016 tarihinde eklendi

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı cilt tipi genellikle parlak görünümlü, siyah nokta oluşumuna ve akneye eğilimli ve geniş gözeneklidir. Yağlı cilt tipleri de diğer cilt tipleri gibi, kendine özel bir bakım uygulamasına ihtiyaç duyar. Ciltteki fazla yağı temizlemek ve cildin normal yağ dengesine ulaşmasını sağlamak için yapılması gereken birkaç bakım tekniği vardır. Yağlı cilt tipini düzenleme, düzenli ve uygun bir cilt bakımıyla sanıldığı kadar zor olmayabilir.

Yağlı Ciltlerin Bakımı ve Temizlenmesi

Yağlı ciltler, normalden daha fazla yağın ciltte barınması yüzünden, sürekli olarak parlar ve bu da cildin kirli bir görünümde olmasına sebep olur. Cilt temizliği, bütün cilt tiplerinde olduğu gibi yağlı ciltlerde de çok önemlidir. Cilt, uyku saatleri arasında yağ dengesini sağlamak için çalışır. Bu dengeyi sağlayamayan  ve çok fazla sebum salgılayan yağlı ciltler için yüz temizleme jeli kullanımı oldukça önemlidir. Genellikle yağlı cilt temizliğinde, su bazlı ürünler tercih sebebidir. Cilt yağlı olsa bile, her zaman, bir miktar neme ihtiyaç duyar. Çoğu insanın düştüğü hata, ciltleri yağlı olduğu için, cildi kurutma amacıyla, nemlendirici hiçbir ürün kullanmamaktır. Ancak bu yanlıştır. Çünkü;  bütün cilt tipleri neme ihtiyaç duyar. Su bazlı ürünler, yağlı ciltlere hem ihtiyacı olan nemi sağlar hem de  yağ bazlı ürünlerin yapacağı aşırı nem yüklemesini engelleyerek, cildi dengeler. Makyaj ve yüz temizleyici ürünlerde de su bazlı ürünleri kullanmak, bu cilt tipi için en doğru seçenektir. Makyaj malzemeleri tercihlerinde,  yağ bazlı fondötenler değil süngerimsi su içerikli fondötenler kullanılması gereklidir.  Fondöten uygulamasından sonra kullanılacak pudra, cildin parlamasını engeller.Yağlı Cilt Tipini Düzenleyici Maskeler

  • Salatalık Maskesi: 1 adet salatalığı rendeleyip, 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze maske olarak uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla durulayın. Salatalık içeren bu maske, aynı zamanda yüzünüzdeki şişliklerin inmesini ve yorgun görüntüyü almaya da yardımcı olacaktır. Hafta 1 kez uygulayabilirsiniz.
  • Limon Suyu Maskesi: 1 tatlı kaşığı bal, birkaç damla limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. Karışımı yavaş hareketlerle yüzünüze uygulayın. Göz ve dudak çevresine uygulamayın. 15 dakika sonra iyice durulayın. Limon suyu, ciltteki fazla yağı almak için birebirdir.
  • Kil Maskesi: Kil, yağlı ciltler için vazgeçilmezdir. Yüzünüze uygulayacağınız doğal bir kil maskesi, cildinizdeki gereksiz yağı tamamen alacak ve yüzünüzün daha gergin görünmesini sağlayacaktır. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yağlı cilt tipini düzenleme amacıyla yapılan bu maskeler, hem tamamen doğal hem de kolay olması sebebiyle en çok başvurulan yöntemlerden biridir.  Bütün cilt tiplerinde olduğu gibi dengeli beslenme, derinlemesine temizleme ve nemlendirme yağlı ciltlerde de es geçilmemesi gereken noktaların başındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git