Yağlı Ciltler İçin Yağ Dengesini Sağlama

Yağlı Ciltler İçin Yağ Dengesini Sağlama
6 Kasım 2015 tarihinde eklendi

Yağlı Ciltler İçin Yağ Dengesini Sağlama

Yağlı cilt tipine sahipseniz eğer bir yandan çok şanslı, diğer yandan çok şanssız olduğunu söyleyebiliriz. Şanslı olduğunuz nokta; yağlı cilde sahip olan kişiler de geç yaşlanma görülür. Bu cilt tipinde kırışıklık belirtileri geç görülür. Bunun sebebi mevcut yağın nemi cildinize hapsetmesi ve cildin nemlendirici kullanılmadığı durumlarda bile nemli kalmasıdır. Şanssız olduğunuz nokta ise siyah noktalar, ölü deriler ve cilt tıkanıklıklarının en çok görüldüğü cilt tipi yağlı ciltlerdir.

Yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlamak için bazı pratik yöntemler vardır. Aşağıda sıralayacağımız yöntemlere dikkat eder ve uygularsanız bu şanssızlıklardan kurtulabilirsiniz.

  • Su Tüketimi: Su, yağlı ciltler için doğal bir nemlendirici görevi görür. Cildinizi toksinlerden arındırarak vücudunuzdan atmanızı sağlar. Toksinlerin vücuttan atılması da cildinizde bakteri oluşumunu azaltacaktır. Hem cildiniz için hem de sağlığınız için günde en az 8 bardak su içmeniz uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.
  • Sağlıklı Beslenme: Cildiniz zaten yalpı olduğu için aşırı yağlı yiyeceklerden ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durmalısınız. Az yağlı, mümkünse yağsız yiyecekler tükettiğiniz zaman cildinizde ki yağ dengesinin sağlandığını fark edeceksiniz. Aşırı yağlı yiyecekler yerine bol sebze ve meyve tüketmelisiniz.
  • Sabun Kullanımı: Yağlı bir cilde sahip olan insanlar bu yağların önüne geçmek için sabun kullanımını diğer insanlara göre fazla yapmaktadır. Sabun cildinizin kurumasına neden olacaktır. Bu da cildinizde yağ dengesinin sağlanması için daha fazla yağ üretilmesini sağlayacaktır.
  • Kolonya ve Kolonyalı Mendil Kullanımı: Yağlı ciltlerde kurumaya neden olan ürünlerden bir tanesi de kolonya içeren ürünlerdir. Eğer yüzünüz fazla yağlanıyorsa bunu kolonya yardımı ile temizlemek yerine fazla yağı kağıt mendil ile alabilir ya da su ile temizliğini sağlayabilirsiniz. Bunu yanı sıra içeriğinde yumuşatıcı krem bulunan ıslak mendilleri aşırıya kaçmayacak şekilde kullanabilirsiniz.


Cildinizde yağ dengesini ayarlamak için yapabileceğiniz maskelerde var.

Yağ Dengesini Sağlamak İçin Maske

  • 1 adet aspirin,
  • 1 çay kaşığı su,
  • 1 tatlı kaşığı maya,
  • 1 çay kaşığı oksijenli su

Uygulanışı: Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın. Maskeyi cildinizde 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile temizleyin. Bu maskeyi yazın hafta da 1 kez, kışın iki hafta da 1 kez uyguladığınız zaman cildinizde yağ dengesini sağlamış ve cilt bakımınızı yapmış olursunuz.

Yağ Dengesini Sağlamak İçin Salatalık ve Limonlu Maske

  • 1 adet salatalık,
  • 1 adet orta boy limon

Uygulanışı: Salatalığı ince ince dilimleyip üzerine limonu sıkın ve yüzünüzün her yerini bu salatalık dilimleri ile kaplayın. Daha sonra ılık su ile temizleyin. Bu uygulamayı her hafta düzenli olarak yaptığınız zaman cildinizde ki yağ dengesinin sağlandığını ve cildinizdeki farkı göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git