Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olmalı

Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olmalı
17 Aralık 2015 tarihinde eklendi

Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olmalı

Kalıtımsal faktörler, hormonal bozukluklar, stres vb. durumlar yağ bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olur ve saçın yağlanmasına yol açar. Daha doğrusu saç derisi yağlanır. Saç derisindeki yağ, saçlara dağılarak saçın yağlı görünmesine neden olur.

Bayanlar saçlarının yağlı görünmesini istemezler. Ancak şunu belirtelim ki; saçlarda belli miktarda yağın bulunması gerekir. Çünkü saç derisindeki yağ, hem saçları yumuşatır hem de saçı çevresel faktörlerin etkisinden korur. Bu nedenle saç bakımı yapılırken saç aşırı yağdan arındırılmalı, fakat bütünü ile yağsız bırakılmamalıdır.

Aşağıda yağlı saç bakımı nasıl olmalı diyen, saçları çabuk yağlanan bayanlar için bazı bitkisel kürleri derledik.

 • Biberiye ve kekik kürü: Biberiyeyi ve bir tatlı kaşığı kekiği bir buçuk su bardağı kaynar suya atılır ve demlenir. Oluşturulan karışım, biraz bekletilir ve sonrasında saç diplerine uygulanır.
 • Sarı kantaron ve ısırgan otu kürü: Sarı kantaron ve ısırgan otu. 2 tutam sarı kantaron yaprağını ve ezilmiş kökünü, 2 tutam ısırgan otu yaprağı ile birlikte bir litre suyla karıştırın ve saça uygulayın.
 • Yumurta kürü: İlk olarak 4 adet yumurta çırpılır ve saça masaj yaparak uygulanır. 15 dakika bekleyip saç durulanır. İsteğe bağlı olarak bir bardak konyak ve bir bardak gül suyu karıştırılarak da saç durulanabilir.
 • Yağlı saçlar için bir başka tavsiye de elma sirkesidir. Özellikle durulama suyunda da elma suyu kullanılmalıdır.


Yağlı saç bakımı nasıl olmalı konusu ile ilgili olarak bir de maskelere bir göz atalım.

Yağlı Saçlara Doğal Maskeler

 • Yoğurt ile yumurta maskesi: 50 gram yağsız yoğurt ile bir tane yumurtayı iyice karıştırın. Bu karışımı yıkanmış, nemli saçınıza güzelce sürün ve yarım saat bekleyin. Maskeyi temizlemede hafif bir şampuan ve ılık su kullanın. Maske saç şampuanlanmadan önce uygulanmalıdır ve haftada iki kez kullanıma uygundur.
 • Bal ve yumurta sarısı maskesi: Saçın uzunluğuna göre 1 veya 2 yumurta ile 2 çay kaşığı bal karıştırılır. Karışım, parmak uçları ile masaj yapar gibi saç derisine yedirilir. Karışımın birazı da saç diplerinden uçlara doğru sürülür ve yarım saat bekletilir. Saçın temizlenmesi ve maskenin tamamen çıkarımı için şampuandan önce ılık su ile saç durulanmalıdır. Ardından saç nemlendirici özelliği bulunmayan bir şampuan ile yıkanmalıdır.
 • Karbonat ve sirke maskesi: 4 yemek kaşığı karbonat ile suyu macun şekline dönüştürün. Sonrasında bu karışımı bol bol saçı derinize yayın ve 10 dakika bekletin. Durulama aşamasında suyun içerisine yarım su bardağı sirke ekleyin. Bu su ile saçınızı durulayın.

Saçtaki Yağı Alan Pratik Bir Çözüm

Eğer saçınızın hemen ve hızlıca yağdan arındırılmasını istiyorsanız; tuzluk ya da biberliğe biraz mısır unu koyarak çok fazla olmamak üzere bunu saç diplerinize dökün ve 5 dakika bekleyin. Ardından saçınızı lavaboda fırçalayın. Bu yöntem ile mısır ununun saç derisindeki yağı aldığını göreceksiniz.

Etiketler:

Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olmalı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Selma diyor ki:

  Saç Yağlanmasını Önleyen Bakım Tarifi

  100 gr Taze yada kuru zencefil
  100 ml lavanta suyu
  10 gr B3
  10 gr Çinko oksit
  10 gr Kükürt
  20 ml Laktik asit % 40

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  100 gr zencefili lavanta suyunun içne koyarak güneş ışında 3 gün bekletmemiz gerekiyor. Bu durum toniğin anti oksidatif etkisin güçlendirmesi açısından öenlidir. ardından, bekletilen suyu süzüp içine, çinko oksit, kükürt, laktik asit ve C vitamini ekyerek bir kaç dakika boyunca iyice homojenize olmasını sağlamamız için karıştırmamız gerekiyor. Son olarak, her uygulamadan önce B3 vitamininden bir mercimek tanesi kadarını hazırladığımız malzemenin içine karıştırıp saç derisine sürerek 10 dakika beklelemiz ve sonra yıkamamız gerekiyor.

Sayfa başına git