Yağmurun Cilde Faydası Var Mı?

Yağmurun Cilde Faydası Var Mı?
13 Nisan 2016 tarihinde eklendi

Yağmurun Cilde Faydası Var Mı?

Havadaki nem yoğunlaşarak gökyüzünden yeryüzüne katı veya sıvı şekilde düşer. Havadaki nemin soğuk havasıyla karşılaşıp yoğunlaşarak yeryüzüne düşmesiyle yağmur oluşumu gözlenir.

Ülkemizde ve dünyada en çok yağış alan yerler kıyı bölgeleridir. Bunun sebebi su buharının yoğunlaşarak yeryüzüne düşmesi ve yağışların artmasına sebebiyet vermesindendir.

Yağmur yağması ülke genelinde şiddetli olduğu için pek sevilmez. Yağmur, hüznün mutsuzluğun simgesi olarak nitelendirilir. Ancak nisan yağmurları ülkemiz genelinde sevilmektedir. Bunun sebebi ise yağış biçiminin hırçın olmayışındandır. Nisan yağmurları için bilinen ve toplumumuzda da sıkça duyduğumuz bir söz vardır, ‘’nisan yağmurları saçları besler, uzatır.’’

Yağmur gökyüzünden el değmeden büyük bir coşkuyla yağar. Bizim için tertemiz bir kaynak suyu niteliği taşımaktadır. İçerisinde bulunan mineraller bakımından da zengin oluşu kimyasalları barındırmaması ile saçların uzamasını hızlandırması bu düşünceyi ortaya atmıştır.

Musluk suları klor, ağır metaller ve kimyasallar bakımından zengin olup mineral bakımından fakir olduğu için saçlarımıza ve cildimize zarar verir.

Peki yağmur suyunun cilde faydası var mı?

Bu görüş için iki düşünce hakimdir.

Birincisi: Tabi ki de yağmurun cilde faydası var. Saçlarımıza nasıl tertemiz yağmur damlaları düştüğü zaman besleyici etki sağlıyorsa cildimize de düştüğünde besleyici etkisini sağlayarak cildimizin canlı görünmesine yardımcı olur.Bu özelliği bakımıyla yağmur suyunun mineral bakımından zengin olduğunu düşünebiliriz. Çünkü cildimizin sağlıklı görünüme kavuşması için dışarıdan mineral desteğine ihtiyacı vardır. Eğer yağmur suyu böyle bir etki sağlıyorsa demek ki yağmurun cilde faydası vardır diyebiliriz.

Genel bir görüş sunmak gerekirse ülkemizin kıyı bölgelerinde yaşayan insanlarının ciltlerindeki ışıltı ve parlaklık iç kesimlerinde yaşayan kişilerin ciltlerine oranla daha sağlıklı görünüyor denilebilir.

İkincisi: Yağmurun cilde faydası olduğu kadar zararı da vardı çünkü yağmur suyu yeryüzündeki suların buharlaşıp gökyüzüne ulaştıktan sonra gökyüzünden tekrar yoğunlaşarak yeryüzüne inmesiyle oluşmaktadır. İşte tam olarak da bu sebepten dolayı zararı vardır. Hepimizin dikkatini çekmiştir, bazen yağışla beraber toprak da yağmaktadır. Bu düşünceyi destekleyen olay tam olarak da budur.

Böyle bir yağışa maruz kaldığımızı düşünürsek sağlıklı olmadığı gibi zarar verici bir etkisinin de olduğunu söylemek hatalı olmaz. Bu tür yağışların varlığını göz önünde bulundurursak her yağmurla olan maruziyetiniz sonrasında banyo yapmanızı tavsiye edebiliriz.

Yukarıda belirttiğim gibi iki görüş bulunmaktadır. Ve yine belirtildiği gibi bu iki görüşü de destekleyen gerekçeler bulunmaktadır. Yağan yağmurun Cildimize ya da saçımıza yararının olup olmayacağını yağmurda ıslandıktan sonra saçlarımız ve cildimizi kurutup kendimiz görerek karar verebiliriz.

Eğer cildimizin parlaklığı kayboluş saçımız sertleşmiş ve matlaşmış ise bir duş almanızı tavsiye ederiz. Fakat yağmur yağdıktan sonra yağmurda ıslanıp cildimiz ve saçımızı kuruttuğumuzda cildimizde temiz parlak bir görüntü varsa, saçlarımız parlak ve yumuşak ise duş alıp almamak sizin kararınızdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git