Yanık Cildin Acısının Geçmesi İçin

Yanık Cildin Acısının Geçmesi İçin
9 Kasım 2016 tarihinde eklendi

Günlük hayatımızda çay ve kaynar su dökülmesi veya herhangi bir nedenle cilt yanığına sebep olunmasıyla yanık cildin acısının geçmesi için çözüm önerilerine bakmakta fayda vardır.

Yanan bölgeyi soğutmak gerekiyor

  • Yanık tedavisinde ve sonrasında yanık cildin acısının geçmesi için yapılması gereken ilk şey, yanan bölgeyi soğutmak olmalıdır. Bunun en için en iyi yöntem musluk suyunun altında en az 10-15 dakika kadar tutarak soğutmak gerekiyor. Bunun sonunda hem acı ve sızının dinmesi hem de yanığınızın derinlere inmesini engellersiniz.

Su kabarcıklarını patlatmayın

  • Yanan bölgede içi su dolu kabarcıkların o bölgeniz için sorunsuz iyileştirme özelliği taşıdığını unutmamalısınız. Kesinlikle patlatmamalısınız. O kabarcıkların altında yer alan proteinden zengin bir sıvının birikmesi ve bu sıvının ölü deri tabakasını koruduğu bilinmektedir.

Diş macunu yönteminden uzak durun

  • Yoğurt, diş macunu, el ve yüz kremi ürünlerini yanıkların üzerine kesinlikle sürmeyin. Halk arasında genel bilinen bu yöntemlerin uygulanmasının yaraya hiçbir faydası olmayacağını belirtmek isteriz. Bunun yanında bu ve benzeri maddelerin sürülmesi durumunda cildiniz iltihap kapabilmektedir

Yanan bölgeye buz uygulamayın

  • Buzun cildi yakma özelliğinin olduğunu bilmek gerekiyor. Özellikle yanık tedavisi ve acıları dindireceği varsayılarak buz tedavisi yapılmaktadır fakat bu oldukça zararlıdır. Cildi tahriş ettiğinden dolayı buz tedavisi kesinlikle önerilmemektedir. Yanan bölgeyi yüzümüzü, elimizi yıkayacağımız normal ısıdaki musluk suyunun altına bekletmemiz gerekmektedir.


Yanma sırasında telaş ile kıyafet çıkarılmamalıdır

  • Birey yanma esnasında üstünde kıyafet varsa kesinlikle o anda çıkarmamalıdır. Kıyafetiyle birlikte yanan yeri suyun altında tutmalıdır. Bunun nedeni yanan yer o anda hemen su topladıysa, o anki telaş ve acıyla kıyafeti hızlı bir şekilde çıkarmak, su kabarcıklarının patlamasına ve derinizin soyulmasına neden olacaktır. Yanık soğuduktan sonra kıyafeti çıkarmalı ve yanığın üzerini temiz bir bezle örtmeli daha sonra ise hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Yanık örtüleri önemlidir

  • Bilindiği gibi acil servislerde yanık bölgesine yapılan ilk müdahalede yüksek su içerikli olan özel yanık örtüleri kullanılır. Yüksek su içerikli hidrojen örtüler, hızlı bir şekilde yanığı soğutup, acının geçmesinde oldukça önemli olmaktadır. Yanmanın olduğu ilk saatler içerisinde ise hidrojenli olan bu yanık örtüsünü yanan bölgeye uygulamak oldukça önemli olmaktadır. Ütü yanığı ise buhar yanığı gibi 1. VE 2. Derecede olan yanıkların iyileşmesinde oldukça önemlidir. Herkesin evinde bulundurması gerektiği bilinci ise oldukça yararlı olacaktır. Yanık tedavisinden sonra temiz tutmanız ve düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeniz, yanık iyileşme sürecinde oldukça önemli olacaktır. Eğer dikkat edilmezse bazı yanıklar çok fazla sorunlar doğurabilmektedir. 4-5 gün içerisinde iyileşen yanıklar olabildiği gibi haftalarca süren yanık vakalarının da olduğu bilincinde yanık öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken yöntemler mevcuttur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git