Yaşlanmanın Etkilerinden Korunma

yaşlılık
23 Mayıs 2017 tarihinde eklendi

Yaşlanmanın Etkilerinden Korunma

Yaşlanma, yaşın ilerlemesi ile yer çekiminin de etkisiyle ciltte sarkmalara ve kırışıklıklara neden olur. Bilimsel araştırmalar cilt sorunlarında çevresel faktörlerin %80-%90 oranındaetkili olduğunu göstermekte. Şimdi gelin neden yaşlanıyoruz, yaşlanmanın etkilerinden nasıl korunuruz birlikte bakalım.

Neden Erken Yaşlanıyoruz ?

Erken yaşlanmaya neden olan çok fazla etken vardır. Az önce de bahsettiğimiz gibi, yer çekimi bile sarkmaları hızlandırmada etkilidir.

Güneşi çoğumuz severiz. Ancak yaydığı UV ışınları cildimizde büyük tahribata neden olur.Amerika’daki Northwestern Üniversitesi Bilim insanları güneşin yaşlanmaya olan etkisini kanıtlamıştır.28 yıldır kamyon şoförlüğü yapan 69 yaşındaki adamın, sürekli güneşe maruz kalan sol kolunun, sağ koluna göre daha kırışık olduğu gözlemlenmiştir.

Sigaranın içerdiği zifir damarları daraltır ve kandaki oksijeni azaltır.Cildin önemli besini olan oksijen vücutta yeterli miktarda dolaşamaz. Bu da ciltte kuruluğa ve bozulmalara neden olur. Aynı zamanda sigara kullanan kişilerin üst dudak ile burun arasındaki bölgesinde, sigara kullanırken sürekli uygulanan hareket yüzünden kırışıklıklar meydana gelir.

Alkol, su ve kolajenkaybına neden olması itibari ile cilt yaşlanmasında oldukça etkilidir.

Günde 25 gr’dan fazla şeker tüketimi de en az sigara ve alkol kadar cilde zarar verir.

Stresin,vücutta her organımıza yansıttığı olumsuz etki, ciltte de büyüktür. Erken yaşlanmanın en önemli etkenlerindendir.

Toprak için su ne ise, cildimiz için de nem odur. Nemsiz kalan cilt kurur, dolaylı olarak kırışıklıklar meydana gelir.Günlük hayatta istemsizce kullandığımız mimikler de ne yazık ki kırışıklıkların ana nedenlerinden. Kişilerin hayatları boyunca aralıksız gerçekleştirdiği bu hareketlerin oluştuğu bölgede kırışıklık ve çizgiler oluşur.

Dengesiz beslenmenin etkisi de büyüktür. Sağlıklı beslenen kişinin hücreleri daha canlı olur. Bu sayede cilt yaşlanmanın etkilerinden korunur.

Kişinin genleri ve geçirilen hastalıklar da yaşlanmada oldukça etkilidir.

Yaşlanmanın Etkilerinden Korunmak İçin Öneriler

Bol su tüketin. Su, cilt kuruluğunu önler, cildi tazeler ve cildin genç kalmasını sağlar.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Cildinizi daima nemli tutun. Bunun için nemlendirici, nemlendirici serum veya cilt bakım yağlarını kullanabilirsiniz. Doğal nemlendiriciler içerisinde badem yağı, hindistan cevizi yağı, kayısı çekirdeği yağı, jojoba vb. bulunabilir. Nemlendirici ve serum tercihlerinizdehumektanlar bulunmasına dikkat edilmeli. Ürünün içerik listesinde sodiumhyaluronate (hyalüronik asit), sorbitol, butyleneglycol, gliserin, sodium PCA, urea veya alfa hidroksi asit (AHA) şeklinde olabilir.

Cilt temizliği çok önemlidir. Makyajınızı temizlemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Cilt tipinize uygun ürünleri seçmeye özen gösterin. Mutlaka günlük cilt temizliğinizi uygulayın.

Soğuk kompres kan dolaşımını hızlandırması itibari ile yaşlanmaya karşı etkilidir.

Yer çekiminin aksi yönde kulak çevresi, çene, alın ve gıdı bölgelerine günde 10 dakika ayırarak uygulanan masaj, yaşlanmanın etkilerini gözle görülür şekilde azaltır.

Yaşın ilerlemesi ile hızlanan kas kütlelerinin kaybı sarkmalara neden olur. Bu açıdan spor,yaşlanmanın etkilerinden korunmada büyük önem taşımaktadır. Kas dokusu ne kadar fazla olursa sarkma eşit oranda az olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git