Yaşlanmayı Geciktirmenin Yolları

Yaşlanmayı Geciktirmenin Yolları
2 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Yaşlanmayı Geciktirmenin Yolları

Yaşlanma, vücudumuzun geçtiği doğal ve doğru yönetilirse harika bir süreçtir. Her geçen gün yaş aldıkça kendinizi yeniden keşfedip, değişiminizin keyfini sürebilirsiniz. Ancak, bu değişimleri gereğinden hızlı yaşamanıza da gerek yok. Sizin için, yavaş ve güzelliğinizi koruyarak yaşlanmanın ipuçlarını derledik. Önerilerimizi uygulayın ve yaşlanmanın tadını çıkarın. Yaşlanmayı Geciktirmenin Yolları,

Hızlı yaşlanmanın en önemli etkenler; glikasyon (glikozun protein lebirleşmesi) ve hücrelerin aşırı oksidasyonu gibi biyolojik nedenlerdir. Yaşlanma sürecindeki hızlanma aşırı şeker, stres ve toksisiteden kaynaklanır.

Ancak, sizin de çevrenizde mutlaka fark, 40 yaşında görünüp 60 yaşında olan yani olduğundan 20 yaş genç görünen kişilerin sayısı hiç de az değildir. Sizin de böyle görünmeniz mümkün. Bunun için öncelikle, yaşam biçiminizi iyileştirmeniz, anti-agingbeslenme programı uygulamanız ve yaşlanmayı önleyicidoğal takviyeler almanız yeterli olacaktır. Bu programı uygulamak zannettiğinizden de kolay ve üstelik çuvalla para harcamanıza da hiç gerek yok.

Anti-Aging Beslenmenin Vazgeçilmezleri

Daha yavaş yaşlanmak için günlük beslenmenizde mutlaka antioksidanlara, sağlıklı yağlara, mineraller ve vitaminlere yer vermelisiniz. Hadi, bu önemli takviyeleri nelerden alabileceğinize bir bakalım.

Anti-Oksidan Bakımından Zengin Çaylar

Yeşil çay, beyaz çay ve siyah çay, hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyan antioksidanları bolca içerir. Aşırıya kaçmadan, günde 1 veya 2 bardak önerilen çaylardan birini içmeniz yeterli olacaktır.Balık

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için mutlaka anti-inflamatuar omega-3 yağlarını yani sağlıklı yağları tüketmeliyiz. Bunun için, D vitamini bakımından da zengin olan somon balığı oldukça ideal bir seçim olacaktır. Ancak, somonun yanı sıra mevsimine göre tüketeceğiniz tüm taze balık çeşitleri, yaşlanmanın belirtileri ile savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidanlardır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Pazı, şalgam, pancar ve ıspanak tüketmek yaşlanmayı geciktirici kuvvetli bir silahtır. Ayrıca,içerdiği magnezyum sebebi ile kemik ve göz sağlığını korumada önemli katkısı olduğu bilinmektedir. Kanseri önlemede de önerilen bir besin türleridir.

Çilek

Kasları korumaya yardım eden ve kanseri önleyebilecek güçlü antioksidanlarla doludur. Mevsiminde bol bol tüketmenizi öneririz.

Faydalı Otlar

Zerdeçal ve sarımsak, içeriğinde yaşlanmayı yavaşlatan anti-oksidanları ve temizleyici besin maddelerini barındırır.

Yaşlanmayı Hızlandıran Besinler

Yaşlanmayı geciktirmek için tüketmemiz gereken besinleri öğrendik. Şimdi de arkamıza bakmadan kaçmamız gerekenlere bir göz atalım;

Rafine Şeker

Glikasyona sebep olduğundan kesinlikle uzak durulmalıdır. Glikasyon, hücrelere zarar verir ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle, yaşlanmayı hızlandırmaya sebep olan bir numaralı besindir. Beyaz küp veya toz şeker rafine şekerdir. Tüketmeniz gerekiyorsa, yerine az miktarda esmer şeker tüketmenizi tavsiye ederiz.

Tahıllar

İşlenmiş tahıllar glikasyona yol açar, bu da bildiğiniz gibi yaşlanma sürecini hızlandıracaktır.

Trans Yağlar

İşlenmiş yağlar, erken yaşlanmanın yanı sıra, kalp ve damar hastalıklarına ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle bu tip yağlardan uzak durulmasını, yerine ülkemizde kolaylıkla bulunabilen doğal zeytinyağının tüketilmesini öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git