Yaşlılık Lekeleri

yaşlılık lekeleri
6 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Yaşlılık Lekeleri

Halk arasında yaşlılık lekeleri olarak bilinen lekelere lentigo denilmektedir. Bu lekeler kahverengi pigment lipofuzsin birikimi sonucunda oluşurlar. Genellikle 40-50 yaşları arasında görülmeye başlarlar. Lentigo yaygın olarak el ve burun çevresinde görülür. Açık tenli insanlarda daha belirgindir.

Yaşlılık Lekelerinin Nedenleri 

Yaşlılık lekelerinin oluşmasının en büyük nedeni zararlı güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Ciltteki hücrelerde oluşan hücresel hasarlar yaşlılık lekelerinin oluşmasına sebebiyet verir. Yaşlılık lekeleri genetik olarak da geçebilmektedir. Yaşlılık lekeleri tehlikeleri değildir. Fakat bazı lekeler yaşlılık lekeleriyle karıştırılabilmektedirler. Kabarık ve pullanmalar meydana gelen ya da sayıca çok fazla olan ve birden bire büyüme gösteren lekeler ciddi cilt hastalıklarının da belirtisi olabilmektedir. Bunlar yaşlılık lekeleri ile karıştırılmamalıdırlar. Böyle bir durum varsa hemen bir dermatoloğa başvurmanız önemlidir.

Yaşlılık Lekelerinin Tedavi Yöntemleri 

Yaşlılık lekeleri için dermatoloji uzmanlarının uyguladığı bazı tedavi yöntemleri vardır. Ellerde bulunan koyu renkli ve yüzeysel yaşlılık lekeleri IPL ışık tedavisi veya lazer tedavileri ile bir iki seansta kaybolacaklardır. Açık renkli ve kabarık el yaşlılık lekeleri lazer tedavileri, buz tedavisi ve kimyasal peelinglerle tedavi edilebilirler. Leke tedavileri sonunda  uzun süreli fakat geçici kırmızılıklar oluşabilmektedir. Yüzdeki yaklaşık lekeleri de yine bu yöntemler ile tedavi edilebilirler.  Genellikle 60 yaş üzerindeki hastalarda bu tedavilerin yan etkisi bulunmamaktadır. Daha genç hastalarda belirli önlemler alınmalıdır.

Yaşlılık Lekeleri İçin Ev Yapımı Kürler

Yaşlılık lekeleri için evde çeşitli kürler uygulayabilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen iki kürden bu yazımızda bahsedeceğiz. Bunlardan en kolay olanı limon ve sirke kürüdür.

Limon ve Sirke KürüBir tatlı kaşığı sirkenin içine bir tatlı kaşığı taze limon suyu ilave ediniz. Bu karışımı pamuk yardımı ile yaşlılık lekelerinin üzerine sürünüz. Bu kürü2-3 günde bir düzenli olarak uygulayınız ve bir ay boyunca devam ediniz.

Soya Fasulyesi Kürü

Yaşlılık lekeleri için uygulanan kürlerden bir tanesi de soya fasulyesi kürüdür. Klorsuz kaynar suyun içine, 6 çorba kaşığı soya fasulyesi ilave edilir. Bu karışım su kırmız renge dönüşene kadar kaynatılır. Genellikle bu süre 25 dakika falan sürmektedir.  Daha sonra haşlama suyunu süzerek bir kaba aktarınız. Bu suyu bir pamuk yardımıyla lekelerin üzerine sürünüz. Cildiniz suyu emdikçe üzerine tekrar sürüp bu işlemi birkaç sefer daha tekrarlayınız. Bu kürü de 2-3 günde bir düzenli olarak uygulamanız bir ayın sonunda etki görmenizi sağlayacaktır.

Yaşlılık Lekelerini Önlemek İçin Nasıl Tedbirler Alınabilir?

Yaşlılık lekelerini önlemek için bir takım tedbirler almak mümkündür. Çocukluk yaşlarından itibaren güneş ışınlarından korunmak ve güneş koruyucu kremler kullanmak ilerde oluşabilecek yaşlılık lekelerine engel olurlar. Sigara kullanımı ciltteki hasarı artırdığı için cilt lekelerine neden olmaktadır. Yaşlılık lekelerinin oluşmasını istemiyorsak beslenmemize de dikkat etmemiz gerekmektedir. “Beslenme ve Cilt” . Antioksidan içerikli olan sebze ve meyveler lekelenme için koruyucu olabilmektedir. D vitamini takviyesi almak cildin sağlıklı olması için gerekli olabilir. Ayrıca kullandığımız kremlerin içeriğinde A ve C vitaminleri ve antioksidanlar olması da ciltte leke oluşumunu engeller.

Kırışıklıklar ve Cilt Lekeleri İçin Salatalık Maskesi başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

El Lekeleri İçin Cilt Bakım Maskesi başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git