Yaz Sonrası Cildinize Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin

Yaz Sonrası Cildinize Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi

Sıcak yaz günlerinde deniz, havuz keyfi yapmak, güneşle bronzlaşmak harika. Peki ya sonrası? Güneşin, kumun, havuz ve deniz suyunun cildimizde yarattığı tahribat için yaz sonrası cildimize bakım yapmamız gerekiyor. Aktivitelerin arttığı, tatil havasının yaşandığı yaz günleri geçtiğinde cildimizi sonbahara hazırlamak için neler yapmalıyız? Nemini ve canlılığını yitirmeye yüz tutan cildimizi kirlerinden, ölü hücrelerden ve güneşin zararlı etkilerinden kurtarmak için bütün bedenimizi yeni mevsime uyacak hale getirmemiz gerekiyor. Böylece daha zinde ve daha enerjik bir görüntü ile, ruh hali ile sonbahara girmeye kendimizi hazırlamış oluruz.

Su Kaybını Telafi Etmeye Çalışın

Yaz mevsimi boyunca havaların ısınması nedeniyle vücut su kaybetmeye başlar. Bu kaybın önüne geçmek için bol bol sıvı tüketmek gerekir. yine de cilt kuruluğunun önüne geçilemeyebilir. Bu durumda yaz tatili sonrası su tüketmeye devam etmek gerekir. Su kaybeden vücut ödem yapmaya başlar. Yaz mevsiminin sonlarına doğru ödem atıcı çaylardan destek alabilirsiniz. Bunun için kiraz sapı, mısır püskülü ve avokado yaprağından oluşan bir karışım işinize yarayabilir. Ayrıca cildin nemini geri kazandırmak için nemlendiricilik oranı yüksek bir yüz kremi de kullanmanızda fayda var. Nemlendirici kreme ek olarak E vitamini içeren maskeler de kullanmanız tavsiye edilir. Yoğun içerikli maskeler ile cildinizin su kaybına hemen müdahale edip çözüm geliştirebilirsiniz. Neme doymaya başlayan cildiniz için şimdi sıra onu ölü hücre ve derilerinden arındırmak. Güneşin altında geçirdiğimiz uzun saatler ve elde ettiğimiz bronzluk ne yazık ki bize ölü hücreler olarak geri dönüyor. Hem yüzümüze hem de bedenimize uygulayacağımız haftalık peelingler ile kısa sürede cildimizi toparlayıp canlı görüntüsüne kavuşturabiliriz. Hatta vücuttaki ölü derilerden kurtulmak için kese yaptırmak da hem eski hem de yaz sonunda işe yarayacak bir alternatiftir.  Tabii bu sırada eğer cildinizde güneş lekesi oluştuysa erkenden bu sorunun önüne geçmeye de çalışın. Çeşitli dermatolojik içerikli güneş lekesi giderici kremler ile zaman kaybetmeden kolayca izleri yok edebilirsiniz.El ve Ayak Bakımını İhmal Etmeyin

Ayaklarımız yaz boyunca her ne kadar kalın botlar ve çoraplar içine hapsolmadan özgürce gezse de güneşin ve hatta deniz suyu ile kumun onlar üzerinde de kurutucu ve yıpratıcı etkisi gözlenir. Yaza veda etmeye başladığınız günlerde el ve ayak bakımı yapmaya başlayabilirsiniz. Yaz boyunca rengarenk ojelerle süslediğiniz tırnaklarınız için şimdi biraz dinlenme ve bakım zamanı. Piyasada pek çok elektronik el ve ayak törpüsü bulunuyor. Bunlar yardımı ile el ve ayaklarınızdaki kuru deriyi atıp, alttaki tazeliğin ortaya çıkması için törpü yapmanız gerekir. Bakım kremi ya da vazelin ile yumuşattığınız el ve ayaklarınıza son olarak bir de hoş kokulu ve uçucu bir yağ sürerek sonbahara hazır hale gelebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git