Yeşilliklerin Sağlığa Yararları

yesilliklerin-sagliga-yararlari
1 Aralık 2016 tarihinde eklendi

Yeşilliklerin Sağlığa Yararları

Bilindiği gibi Yeşilliklerin sağlığa yararları oldukça fazladır. Ülkemizde iklim ve toprak şartlarının birçok bitkinin yetişmesinde önemli bir yerde olması da bu noktada önemlidir. İnsan sağlığı açısından meyve ve sebzenin sağlığa faydalarını geçmeden olmayacaktır. Beslenme uzmanları ve doktorların, yeşil yapraklı sebze tüketimi konusundaki uyarını dikkate almak gerekiyor. Mineral yapısı ve zengin vitaminleriyle sağlıklı tüketimin en temel parçası olduğunu bilmelisiniz. Hala Yeşilliklerin sağlığa yararları nelerdir? Diyorsanız, sizlere hangi meyve ve sebzelerin nasıl etkiler gösterdiğini anlatmak isteriz.

Yeşilliklerin Etkileri Ve Özellikleri • Brokoli; Kemik erimesine engelleyen bir sebze olmaktadır. Aynı zamanda bitkinlik, halsizlik ve yorgunluk gibi birçok sorunu engelleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Bürüksel Lahanası; Akciğer, sindirim sistemi ve kolon kanserlerine karşı etkili bir sebzedir. Ayrıca kansızlığı gidererek tansiyonu dengelemesini de eklememiz gerekiyor.
 • Bamya; Kabızlığa iyi gelmesi, idrar söktürmesi ve stres gibi sorunları engellemede önemli bir sebzedir.
 • Enginar; Karaciğer ve kalp sağlığını koruması, kolesterolü düşürmesiyle birlikte zindelik ve dinçlik sağlayarak zihinsel gelişimi arttırmaktadır. Dolaşımı destekler ve kalp kaslarını geliştirir. İshali kesmesi ve sindirim sistemini temizlemesiyle önemli bir besin kaynağıdır.
 • Ebegümeci; Ülser, gastrit ve reflü konusunda yararlı olan bu bitki, sindirim sistemini dengeleyici özelliği taşımaktadır. Balgam sökücü ve öksürük kesici özelliği de soğuk algınlığına karşı önemli olmaktadır.
 • Kereviz; Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını geliştirmesinin yanı sıra ödemleri giderici özelliktedir. Sinir ve yorgunluk için etkileyici olan bu bitkinin sivilce giderici olduğunu da söylemeliyiz. Diyetler içinde önemli olabilmektedir.
 • Karnabahar; Göğüs kanserini engeller ve idrar söktürür. Zihinsel yorgunluğu giderdiği gibi sinir bozukluğuna da iyi gelen bir bitkidir.
 • Kuşkonmaz; Ülkemizde bilinmeyen fakat şimdilerde tüketilen bu sebze, sindirim sistemini yatıştırma ve hazzını kolaylaştırması, vücudu zehirli maddelerden koruması ve kalp hastalıklarını iyi gelmesiyle, Yeşilliklerin sağlığa yararlarını tam olarak karşılamaktadır.
 • Pırasa; Sindirim sistemi hastalıklarında etkili ve damar sertliğine karşı oldukça önemlidir. Ayrıca, cildinizi güzelleştirmesi ve korumasıyla da dikkat çekmektedir.
 • Pazı; İdrar söktürücü, kabızlık giderici ve sistik ve benzeri idrar iltihaplarını rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır. Vücudunuza dinçlik ve güç verecektir.
 • Semizotu; Böbrek kumlarını döker ve susuzluğu azaltır. Bu sebzeyi düzenli olarak tüketmeniz dahilinde, idrar söktürür ve kanınızı temizler.
 • Roka; Karaciğeri koruması, böbreği çalıştırması ve iştahınızı açmasıyla roka, hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürücü özelliği barındırmaktadır.
 • Tere; Kan temizleyici özelliği ve bağırsak parazitlerini düşürmesiyle bu bitki, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde önemli bir bitki sindirimi düzenlemektedir.

Yeşilliklerin sağlığa yararları oldukça fazladır. Doğal bir beslenme ve sağlıklı gıdalar, hem vücudunuzu sağlıklı kılacak hem de yaşanılır bir seçenek sunacaktır. Beslenme uzmanlarından bu konuda yardım alabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git