Yoğurt Sivilceye İyi Gelir Mi?

yoğurt-sivilcelere-iyi-gelir-mi
30 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Yoğurt Sivilceye İyi Gelir Mi?

Evde kullanılan pek çok ürün sivilce tedavisinde birçok çeşitli yöntemlerle sivilce tedavisine yardımcı olmaktadır. Bu ürünlerden birisi de yoğurttur. Yoğurt sivilce tedavisine iyi gelir mi? sorusunun cevabına ise yapılan bilimsel araştırmalar en doğru sonuçlarla mantıklı cevapları vermişlerdir. Yoğurt cilt sağlığı açısından gerekli olan vitamin, mineral gibi maddeleri içerir ve içerisindeki antibiyotik sayesinde ciltte iltihaplanan bölgelere uygulandığında olumlu sonuçlar verir. Ayrıca sivilcelerin neden olduğu hassasiyeti azaltır. Yoğurtla hazırlanan cilt maskeleri sivilce dışındaki çeşitli beyaz nokta ve lekelerin oluşumunu da engeller. Yoğurt cilde direkt olarak sürülebilmekle beraber çeşitli ürünlerle de beraber karıştırılarak kullanılabilir. Yoğurt sivilceye iyi gelir mi sorusuna yanıt olarak da çeşitli maskeler örnek olarak gösterilebilir ve etkileri incelenebilir. (Sivilcelere İyi Gelen Yiyecekler başlıklı yazımız için tıklayınız.)

Yoğurt Kullanılarak Hazırlanan Bazı Yüz Maskeleri

Salatalık Maskesi

Aşırı yağlı ciltlere uygulanmaktadır. Ciltteki fazlı yağı alır ve cildin temizlenmesi için yardımcı olmaktadır.

Kullanılacak malzemeler:

  • Yoğurt ( 2 yemek kaşığı ve yağsız olacak )
  • Salatalık ( 1 adet orta boy )

Hazırlanması ve uygulanması:  Salatalığın kabukları soyulur ve mikser veya rende yardımıyla rendelenir. Üzerine yoğurt dökülür ve pire kıvamına gelene kadar karıştırılır. Yüze uygulanan bu karışım 15 dakika sonra soğuk suyla yıkanarak temizlenir. Gözenekleri küçültmek amacıyla maske temizlendikten sonra yüze buz uygulaması yapılabilir.

Muz Maskesi

Cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkları azaltır.

Kullanılacak malzemeler:

  • Muz ( 1 adet orta boy )
  • Yoğurt ( 3 çay kaşığı )


Hazırlanması ve uygulanması: Muz çatalla ezilir ve daha sonra yoğurtla tamamen karışım hazırlanır. Yüze maske şeklinde uygulanır ve 15 dakika sonra ılık suyla yıkanır. Maskenin etkisini göstermesi için karışım cilt üzerindeyken fazla konuşulmaz ve yüz kasları hareket ettirilmez.

Limon Maskesi

Ciltteki fazla yağı alır ve yağ üretimini dengeler.

Kullanılacak malzemeler:

  • Limon ( yarım limon )
  • Yoğurt ( 2–3 çay kaşığı )

Hazırlanması ve uygulanması: Yarım limonun suyu sıkılır ve üzerine yoğurt eklenir. Karıştırılır ve yüze uygulanır. 15 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanır yada küçük bir pamuk yardımıyla yavaş yavaş uygulanabilir. Haftada 2–3 defa uygulanması önerilmektedir.

Bal Maskesi

Cildin nemlenmesini ve uzun süre nemli kalmasını sağlar.

Kullanılacak malzemeler:

  • Bal ( 1 çay kaşığı )
  • Yoğurt ( 3–4 çay kaşığı )

Hazırlanması ve uygulanması: Bal yoğurtla iyice karıştırıldıktan sonra yüze uygulanır. 15 dakika kadar beklenip suyla yıkanır. Bu maskenin düzenli olarak kullanılması sivilceleri azaltır ve cildi oldukça parlak bir hale getirir.

Çilek Maskesi

Asitli yapısıyla ciltteki ölü deriyi, kiri, yağı temizler.

Kullanılacak malzemeler

  • Çilek ( 3–4 çilek )
  • Yoğurt ( 2–3 çay kaşığı)

Hazırlanması ve uygulanması: Çilekler püre haline getirilir ve yoğurtla karıştırılır. Maske yüzde 15 dakika kadar bekletildikten sonra ıslak bir havlu yardımıyla ciltten silinir.

Yoğurt sivilcelere iyi gelir mi? sorusuna en iyi cevabı bu maskeler vermiştir.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler başlıklı yazımız için tıklayınız.

Sivilceleri En Hızlı Temizleyen Cilt Maskeleri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Sivilcelere Aknelere İyi Gelen Yiyecekler başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git