Yoğurt ve Limon Maskesi

yoğurt ve limon maskesi
30 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Yoğurt ve Limon Maskesi

 Sivilceli, aşırı yağlı ve lekeli bir cilde karşı limon oldukça etkilidir. Limonun hücre yenileyici özelliği sayesinde cilt sorunlarını azaltacak ve cildi daha da gençleştirecektir. Limon suyu ise kaliteli bir antiseptik maddedir. Kurutucu özelliği sayesinde sivilceleri azaltır ve kısa sürede iyileşme sağlar. C vitamini içerdiği için hücre yenilenmesine katkı sağlar ve cilde parlak bir görünüm katmasına yardımcı olur. Cildin aşırı yağlanmasını önler. Sivilcelerin yanında cilt üzerinde bulunan siyah lekeleri ve güneşten oluşan lekelerin görünümünü azaltır.

Yoğurt ise yıllardır sofralarda bulunan ve yüzlerce derdin çaresidir. Yoğurt tüketiminin yararları ise sindirimi kolaylaştırması, kemiklerin gelişmesine katkı sağlaması, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncin güçlendirilmesi, diyabet hastaları kullandıklarında etkili olmaktadır. Vücuttaki gazı da alır ve soda etkisi gösterir. Soda yerine kullanılabilmektedir. Tüm bunların yanında cilt sağlığına da olumlu etkiler göstermektedir. (Yoğurt Sivilceye İyi Gelir mi?) Cilt sağlığı için hazırlanan maskelerde oldukça fazla kullanılan bir madde olan yoğurt tek başına da kullanılabilmektedir. Sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine oldukça iyi gelmektedir. Yoğurt ile limon bir arada kullanıldığında ise hem limonun hem de yoğurdun etkileri birleşerek cilde oldukça yararlı bir etki sağlamaktadır. Yoğurt ve limon maskesi kolay yapılabilmesi ve ayrı ayrı 2 maddenin etkilerini kombine hale getirdiği için oldukça fazla olarak kullanılabilmektedir. Yoğurt ve limon maskesi sivilceler için kullanılabilecek maskelerden birisidir. Bu maske cildi mikroplardan arındırdığı gibi lekesiz, sivilcesiz bir maske haline getirecektir.

Kullanılacak malzemeler:  • Yoğurt ( 2 yemek kaşığı ve süzme )
  • Limon suyu ( 1 yemek kaşığı )
  • Bal ( 1 yemek kaşığı )

Hazırlanması ve uygulanması: Cam bir kâseye tahta kaşık ile bal eklenir ve üzerine limon ve yoğurt suyu da eklenerek karıştırılmaya başlanır. Cilt su ile yıkanıp temizlendikten sonra maske fırçası yardımıyla hazırlanan karışım cilde sürülür. Eğer herhangi bir yangı, kızarıklık etkisi oluşmaz ise bu karışım vücutta yarım saat kadar bekletilir. Eğer ciltte kızarıklık, kaşıntı gibi etkiler oluşur ise hemen yıkanmalıdır. Bu etkilerin görünmesi kullanılan malzemelerden birine karşı alerjinin oluştuğu anlaşılır. Bu maske sadece yüze değil cilt üzerinde sivilce bulunan her bölgeye uygulanabilir. Maskeleme süresi bittikten sonra maske uygulanan bölgeler ılık su ile yıkanmalı ve maske temizlenmelidir. Yoğurt ve limon maskesi haftada 1 kez uygulandığında etkili sonuçlar oluşturacaktır. Bu maske aynı şekilde ancak içine bal eklenmeden de yapılabilmektedir.

Yoğurt ve Limon Maskesinin Yararları

Bu maskenin yararlarına gelecek olursak ekonomik ve kolay bir tedavi şeklidir. İçerisinde bulunan anti bakteriyel özelliği ile cilt üzerindeki mikrobun ölmesini sağlar ve düzenli olarak uygulandığında mikrop oluşumunu engellemektedir. İçerisinde mineral ve vitamin bulunduğu için cildin eksik vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır ve cildin yağ oranını dengelemektedir.

Muz Maskesi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Tülin Şahin Türk Kahvesi Maskesi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Şems Aslan Sivilce Lekeleri İçin Maske başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git