Yorgun Cildin Nedenleri

Yorgun Cildin Nedenleri
6 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Yorgun Cildin Nedenleri

Vitamin ve mineral yönünden eksik kaldığında bir cildin yorgun olması kaçınılmazdır. Demir, potasyum, magnezyum ve sodyum minerali eksikliği yorgun cildin nedenleri arasında başı çekmektedir. Eksik olan mineraller arasında demirin olması ise başlıca kansızlığı yol açacak ve sadece kansızlık problemi çekmeyecek ayrıca yorgunluk hissini de fazlasıyla hissedeceksiniz.

Eğer yorgun bir cildiniz varsa, vitamin ve mineral eksikliğiniz oldukça fazla demektir. Bu durumu çözmek için öncelikle bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz gerekli muayeneleri yapıp size yazacağı bir reçete ile yardımcı olacaktır. Ayrıca aktarlardan bulabileceğiniz doğal vitaminler ile de bu sorunu çözmeniz mümkündür.

Peki, yorgun cildin nedenleri sadece vitamin ve mineral eksikliğinden mi kaynaklanıyor? Hayır. Yorgun bir cildiniz varsa, sadece vitamin ve mineral yönünden eksikliğiniz olmayabilir.

Yorgun ciltlerin başlıca nedenleri;

  • Cildimizin nemsiz kalması
  • Demir eksikliği anemisi hastalığı
  • Kronik haline gelen yorgunluk sendromu
  • Hipotroid hastalığı

Yukarıda maddeler halinde verilen sebepler, yorgunluğunuzun ve cildinizin yorgun bir şekilde gözükmesine sebep olan nedenlerdir.

Cildimizin Nemsiz Kalması

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde, sıcak ve nemli havalar, vücudumuzdaki su oranını sürekli olarak azaltma tehdidi ile bizi karşı karşıya bırakmaktadır. Bu sebepten dolayı, cildimizin ve bedenimizde yorgunluk hissi oluşmaması için sık sık su içmemiz yararınıza olacaktır. Kullanacağınız doğal karışımlı nemlendiriciler ile cildinizdeki yorgunluğu ortadan kaldırabilirsiniz.

Demir Eksikliği Anemisi HastalığıDokularımız ihtiyacı olan oksijeni taşıma işini yürüten kırmızı kan hücreleri, eksik olan demir minerali yüzünden işini gerektiği gibi yapamamaya başlar ve bu bize yorgunluk olarak geri döner. Yorgunluğun oluşma nedeni ise, oksijen yönünden eksik olan dokuların her zaman yaptıkları fonksiyonları yerine getiremediklerinden dolayı oluşur.

Günlük öğünlerimizde demir yönünden eksik besleniyorsak ve vücudumuzun ihtiyacı olan demiri işleyememesi durumunda demir eksikliği anemisi hastalığı çekmeniz muhtemeldir.

Kronik Haline Gelen Yorgunluk Sendromu

Yorgun cildin nedenleri arasında sebebi henüz çözülememiş olan ve uykunuzu alsanız da almasanız da ortaya çıkan yorgunluk sendromu ayrıca konsantrasyon eksikliğine, kaslarınızın ve başınızın ağrımasına, hafif derecede ateşe ve kaslarda güçsüzlüğün oluşmasına neden olmaktadır. Sebebi henüz çözülememiş olduğundan dolayı farklı tedavi yöntemleri izlenerek çözümüne ulaşılmaya çalışılmaktadır.

Hipotroid Hastalığı

Metabolizma kontrolünü, nabzın düzenli olarak atmasını ve protein üretimini kontrolü gibi görevlere sahip olan tiroid bezi, vücudun ihtiyacı olacak kadar hormon salgılamadığında hipotroid hastalığına davetiye çıkarmış olmaktadır.

Görülen cerrahi operasyonların, bağışıklık sisteminizdeki rahatsızlıkların ve alınan bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan hipotroid hastalığının vücuttaki belirtilerinin başında yorgun bir vücut ve cilt öne çıkmaktadır.

Yorgun bir vücut ve cildinizin olmasını istemiyorsanız, yapacağınız en önemli şey, beslenmenize dikkat etmeniz ve sağlıklı bir şekilde beslenmenizdir. Dokuların ve organlarınızın gerekli olan enerjiye sahip olmaları için vitamin ve minerallerinizi eksiksiz olarak almanız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git