Yorgun Cilt Bakımı

yorgun cilt bakımı
23 Mayıs 2015 tarihinde eklendi

Yorgun Ciltler 

Uykusuzluk, sigara ve alkol, makyaj, toz, duman, hava kirliliği, güneş ışınları, deniz, rüzgâr ve daha pek çok etken cildimizin yorgun düşmesine neden olmaktadır. Yorgun düşen cilt ise sağlığını ve parlaklığını kaybedip kötü ve mat bir görüntü sergilemektedir. Ayrıca yorgun ciltler, sivilce ve akne oluşumuna, kırışıklık ve sarkmaların başlamasına açıktır. Parlaklığını kaybeden ve çabuk yaşlanmaya neden olan yorgun ciltler için doğal maske uygulamaları yapılarak dinlenmeleri sağlanmalıdır.

Yorgun Cilde Maske Uygulaması

Hemen her cilt problemine farklı bir maske uygulaması bulunmaktadır. Bu maskeler kimi zaman çeşitli kozmetik markalarının ürünleri olarak karşımıza çıksa da genellikle uzmanlar tarafından tavsiye edilen doğal ve evde hazırlanabilen maske uygulamalarıyla yorgun cilt bakımı oldukça dikkat çekmektedir. Yüzümüz ve dekolte bölgemiz, cildimizin en hassas noktalarıdır. Sürekli olarak açık ve dış etkenlere maruz olmaları da bu bölgelerin çabuk yıpranmasına ve kolay etkilenmesine neden olmaktadır. Ancak dış etkenler sebebiyle yıpranan cilt için çeşitli maske ve yorgun cilt bakımı uygulamaları mevcuttur.

Özellikle de evde bulunan malzemelerle hazırlanabilen yorgun cilt bakımı maskeleri hem uzun süre güzellik merkezlerine gitmeyi, hem de yüzlerce lira harcamayı önlemektedir.

Taze Fasulye Maskesi

Evde mutfaklarımızın en güzel ve lezzetli yemek malzemesi olan taze fasulye ile hazırlanan yorgun cilt bakımı maskesi, duyanları şaşırtacak türden bir üründür. Bir miktar taze fasulye haşlanıp çatalla iyice ezilir. Üzerine çeyrek limon suyu, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek iyice karıştırılır. Püre haline gelen malzemeler maske şeklinde yüze ve boyun bölgesine uygulanır. Yarım saat kadar bekletildikten sonra da iyice yıkanır. Haftada bir defa uygulanacak olan fasulyeli maske cildin yorgunluğunu daha ilk uygulamada almaktadır.

Nane Maskesi

Nane, çay olarak içildiğinde de salatalara konulup yenildiğinde de ferahlatıcı etkilere sahip olan ve pek çok derde şifa kaynağı olan bir bitkidir. Ancak nane ile hazırlanan maskeler de bulunmaktadır. 1 çay bardağı kaynamış suyun içerisine 2 çay kaşığı nane ilave edilip 10 dakika demlenmesi beklenir. Süzülerek tanelerinden ayrılan nane suyuna 1 tatlı kaşığı nemlendirici krem ilave edilir. Hazırlanan nane maskesi cilde iyice sürülerek 10 dakika boyunca bekletilir ve bol su ile yıkanır. Haftada 2 defa uygulanan nane maskesi cildi ferahlatıp rahatlatırken yorgunluğunu da almaktadır.Maden Suyu Maskesi

Çeşitli etkenlerden dolayı yorgun görünen cilt için maden suyu da oldukça faydalıdır. Tonik olarak kullanıldığında da cildi temizleyip tazeleyen maden suyu, doğal olması sebebiyle hem harici hem de dâhili faydaları bulunan bir üründür. Bir şişe maden suyu bir kaba boşaltılarak içine 1 adet limon sıkılır. Üzerine de 3 yemek kaşığı bebe yağı dökülür ve bu şekilde bir cilt bakım kürü oluşturulmuş olur. Hazırlanan karışım bir sprey şişesine konularak günde iki kez cilde eşit miktarda püskürtülür. Maden suyunun ve ferahlatıcı ve cildi temizleyici etkileri sayesinde cilt yorgunluğunu üzerinden atarak, temiz, pak, ışıl ışıl ve parlak bir görüntü kazanır. Ayrıca yorgunluğunu üzerinden atan cilt daha canlı, genç ve dinamik görünecektir.

Maden Suyu & Dereotu Kürü

Maden suyu ile hazırlanan bir başka cilt temizleyici de maden suyu dereotu karışımı maskedir. Bir tutam dereotu blenderde parçalanarak soda ile karıştırılır. Daha sonra da boş bir buz kalıbı içerisine boşaltılarak buzlukta dondurulur. Sonrasında da her gün 1 adet buz kalıbı yüzün her yerinde eşit olarak gezdirilmelidir. Bu şekilde cansızlaşan ve güçsüzleşen cilt tekrar dinç ve enerjik olacak yenilenmiş ve dinamik bir hal alacaktır.

İlgili Konular
Pürüzsüz Bir Cilt için Doğal Yöntemler
Sarkmalara Karşı Cilt Bakımı
Cilde Peelingin Önemi
Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri
– Sağlıklı bir cilt için beslenme tablosu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git