Yüksek Kalorili Yiyecekler

Yüksek Kalorili Yiyecekler
9 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Kilo almanın en büyük nedenlerinden biri olan yüksek kalorili yiyecekler nelerin neler olduğunu biliyor musunuz?

Üç Beyaz: Un, Tuz, Şeker

Başta ekmek ve hamur işlerinde kullanılan un, buğdaydan edilen bir tozdur. Yemeklerde masamızdan eksik etmediğimiz ekmek, kalorisi yüksek olup kilo almamızda en büyük etkisi olan besindir.Soframızdan eksik etmediğimiz diğer beyaz ise tuz. KimyadaNaCl adıyla bilinen beyaz kristal yapıda olan bir bileşiktir. Yemeklerde tat vermesi için kullanılan bu beyazın fazlası kan basıncını arttırır ve tansiyonu yükseltir. Son beyaz olan şeker ise “gereksiz kalori kaynağı” olarak adlandırılır. Diş çürümeleri, ciltte kırışıklar meydana getiren bu besinin faydası bulunmaz.

Hayvansal Yağlar

Hayvansal yağlar sürekli tüketilmesi halinde kilo almanın önüne geçilemez. 100 gram tereyağının içinde yaklaşık 750 kalori bulunmaktadır. Bu yağların farklı günlerde ve normal miktarda tüketilmesinde bir sorun olmadığı gibi, tek bir öğünde aşırı şekilde tüketilmesi ise kalp krizine neden olabileceği araştırmalar arasında belirtilmiş. Ayrıca yüksek kolesterol riski de oluşturuyor.

Bitkisel Yağlar

Kalorisi yüksek besinler arasında olan; Zeytinyağı, ayçiçek yağı, fıstık yağı, soya yağı bitkisel yağ olarak bilinmektedir. 100 gram bitkisel yağın içinde 900 gram kalori bulunmaktadır. Bu nedenle bu yağlar belirli bir programı takip ederek tüketilmelidir.Doymuş Yağlar

Doymuş yağ oranı yüksek olan yiyeceklerin başında fast food olarak adlandırdığımız yemek türü olan hamburger, pizza, patates kızartması ve diğer kızartma çeşitleri, içinde yüksek kalori ve fazla yağ oranı barındırıyor. Ayaküstü yediğimiz, öğünlerimizi geçiştirmek ve hızlıca devam etmek için tüketilen bu besinler vücudumuzda yağları tutarak, toksinlerin vücuttan atılmasını da engel oluyor.

Avokado

Kalorisi yüksek olan meyve çeşitlerin başında avokado gelmekte. Diyetlerde çokça tavsiye edilen, ya da bizim gördüğümüz fotoğraflarda yer alan bu besinin bir tanesinde 300 kalori bulunuyor. Fakat tok tutuculuğu sebebiyle, diyetlerde doğru ve oranlı kullanım sonucunda hiçbir zararı olmaz. Aksine tam bir A vitamini ve potasyum kaynağıdır.

Meyve Suları

Hem sağlıklı olan hem de kalorisi yüksek olan portakal suyunun bir bardağında yaklaşık 90 kalori bulunur. İçinde ek şeker ilavesi olmayıp, taze sıkılmış olan portakal suyu da tam bir C vitamini deposudur. Özellikle kış aylarında çok tüketilmesi önerilir.

Kuruyemiş

Beyin dostu olarak bildiğimiz cevizin 100 gramında yaklaşık 654 kalori bulunmaktadır. Genelde tatlılarda kullanılan çam fıstığı ise kuruyemişler arasında en yüksek kaloriye sahiptir. 100 gram çam fıstığında yaklaşık 673 kalori vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren, E vitamini olan, ve tam anlamıyla bir antioksidan olan bademin 100 gramında 575 kalori bulunur. Demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun içinde olduğu fındık aynı zamanda Omega 3 barındırmaktadır. Fındığın 100 gramında ise yaklaşık 628 kalori bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git