Yumurtanın Cilde Yararları Nelerdir?

Yumurtanın Cilde Yararları Nelerdir
6 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Yumurtanın Cilde Yararları Nelerdir?

İçerisinde yüksek protein barındıran yumurtanın cilde yararları çok fazla görülmektedir. Sadece cilt için değil saç için de kullanılan yumurtanın cilt sıkılaştırmalarına, gözenekleri küçültmeye ve ciltte biriken fazla yağları alıp temiz bir cilt görünümü sağlamaya yarar. Yumurtanın akı ile hazırlanan maskeler düzenli kullanma sonucunda ciltte bulunan siyah noktalardan, sivilcelerden ve yağdan arındırarak pürüzsüz bir cilt oluşmasını sağlar.

Maske yapılırken yumurtanın sarısının yanı sıra beyazından da faydalanılır. Her iki şekilde de hazırlanan maskelerde cildin daha genç ve sağlıklı gözükmesi hedeflenir. Maskede kullanılan diğer etkili maddeler, maskenin genel etkisine göre haftada 1 ya da 2 defa uygulanması söylenirken, maske uygulandıktan sonra bol suyla yıkanmalıdır. Yıkanan cildi temiz ve yumuşak bir havlu ile kurulayıp maskeyi sonlandırabilirsiniz. Bazı yumurta maskeleri cildin kurumasına neden olur. Bu yüzden maskeyi sonlandırdıktan sonra mutlaka cilt tipinize uygun olan bir nemlendiriciyi sürmeniz gerekiyor.

Yumurtanın yararları nedir?

Yüz bölgesinde uygulanan yumurtanın akından yapılan maske, gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Cildin daha yumuşak ve sıkı görünmesini istiyorsanız haftada bir yumurta akı maskesi uygulayabilirsiniz. Ciltteki ölü hücrelerden arındırır. Yüzün belirli bölgelerinde oluşan siyah nokta ve sivilcelerin yok olmasını sağlar. Yağlı cilt tiplerinin kullanmasının daha çok önerildiği yumurta maskesi ciltte ki fazla yağı aldığından cildin aydınlık gözükmesini sağlar. Ciltte biriken kire karşı çok etkilidir. Yüzde oluşan belli belirsiz lekelerin giderilmesi için uygulanması gerekir. Yumurta akı maskesi cildi beyazlatma konusunda da oldukça başarılı. Kırışıklık oluşumlarına karşı, cildin daha genç gözükmesini sağlar.Bazen tek başına uygulandığında ciltte alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu tür reaksiyonlarla karşılaşmamak için ilk defa kullananlar için maske tarifini bire bir hazırlayın. Hazırladığınız maske karışımını cildinize sürüp 15 dakika kadar bekletin. Herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı durumda maske kullanımının bir zararı olmamakla beraber kullanılmaya devam edilebilir.

Yumurta akı ile sivilce karşıtı maske hazırlanışı

1 adet yumurtayı kırın ve beyazını ayırın. Daha sonra beyazını köpürene kadar çırpın. Eğer cildiniz yağlıysa birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Tüm yüzünüze dağıttıktan sonra 15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Haftada bir, en fazla iki defa uygulayın.

Kırışıklıklar için yumurta akı maskesi

İnce kırışıklıkları kaldırmak istiyorsanız, bu maskeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. 2 adet yumurtanın akını bir kâsede köpürtün. Parmaklarınızla yüzünüze dairesel hareketler yaparak uygulayın. 30 dakika yüzünüzde kurumasını bekleyin, soğuk suyla durulayın. Haftada bir uygulanabilen bu maskenin iki defadan fazla kullanılması da sakıncalıdır.

Yumurta akının diğer faydaları

Yumurta akı vücut için gerekli olan B vitamini ve proteini karşılar. Ayrıca damar sertleşmesini önleyerek, bazı kanser türlerinden de korur. Kırmızı kan hücresi üretimini arttırır ve sistem için enerji üretmeye yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git