Yürümenin Sağlığa Etkisi

Yürümenin Sağlığa Etkisi
12 Haziran 2016 tarihinde eklendi

Yürümenin Sağlığa Etkisi

Eskilerin daha sağlıklı olması yalnızca kulaktan dolma bir bilgi değil, bilimsel açıklamaları olan bir gerçektir. Sağlıklı beslenme, bol hareket, teknolojik aletlerin yaydığı zararlı dalgalardan uzak olmak büyüklerimizin sahip olduğu şanslardan bir kaçı. Teknolojik aletler ve doğal olmayan besinler hayatımıza bu kadar girmişken onlardan kaçışımız yok belki ancak daha fazla hareket etmek elimizde. Üstelik yürümenin vücudumuza bu kadar çok faydası varken.

Her sabah yürüyüşe gitmek sizler için imkânsız olabilir. Bunu düşünüp karamsarlığa düşmek ve hareketli bir hayattan vazgeçmekse hiç mantıklı olmayacaktır. Gün boyunca size yürüme imkânınız varken asansör, otobüs, yürüyen merdiven gibi araçları tercih ettiğinizi düşünün. Temiz havada ufak bir yürüyüş yaparak hem daha formda hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmak dururken neden asansörle metroya inip kasvetli bir ortamda oturarak gitmek istediğiniz yere ulaşıyorsunuz? Metroya binmek yerine yürümek şimdiden çekici gelmeye başladıysa bir de yürümenin sağlığa etkilerini okuyun. Eminiz, aşağıda saydıklarımızdan sonra asansörlerden kaçacaksınız! İşte yürümenin sağlığa etkisi:  • Yürümek beyne oksijen sağlanmasını arttırdığı için daha yaratıcı olmanıza olanak sağlar. İşe giderken metro ya da otobüsten bir durak önce inerek iş yerinize yürürseniz, günlerce hazırladığınız projede çok daha başarılı olmanız mümkün! Aynı zamanda bir sınava girecekseniz yolu biraz uzatıp yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsiniz çünkü yürümek zeka keskinliği de sağlıyor.
  • Yürümek yorgunluğa engel olur. Evet, yanlış okumadınız! Her gün düzenli olarak yürüyen insanlar çok daha dinç bir vücuda sahip olur çünkü yürümek yorgunluğa engel olduğu gibi uykusuzluğu da azaltır.
  • Endorfin salınışını da sağlayan yürümek, vücudu rahatlatmaya yardımcı olur ve daha mutlu hissetmenizi sağlar.
  • Yaşlanmaya engel olur ve dinç bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Yürüyen merdiven yerine normal merdivenlerin böyle güzel bir etki yaratması gözle görülemeyen inanılmaz bir etki. Ayrıca yürüyerek kemiklerinizin sertleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlayabilir, vücut dayanıklılığınızı arttırabilirsiniz.
  •  Yürümek sindirimi kolaylaştırır ve bu sayede kilo almayı engeller. Etkili bir kilo verdirme etkinliği olan yürüyüşler kalıcı olarak ideal kilonuzu yakalamanıza olanak sağlar.
  • HDL/LDL dengesini düzenlemenin yanı sıra solunumsal kapasiteyi arttırır. Kan damarlarının miktarlarını arttırır ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltır. Kan akımını ve dolaşımı iyileştirir, aerobik gücü arttırır.

Bunca faydası varken hala hareket etmekten kaçınmak sağlığa bilinçli bir şekilde zarar vermekten başka bir şey değildir. Her sabah yürüyüş yapılamasa dahi hafta sonları temiz havada yürüyüşler tercih edilebilir. Aynı zamanda gündelik hayattaki birkaç alışkanlıktan kurtularak kendinize yürüyüş imkânı yaratabilirsiniz. Unutmanın yürümenin hem görünüşe hem de vücudunuzun çalışma şekline sağladığı büyük faydalar gözle görülebilecek kadar açık. Ayrıca endorfin sağlayarak daha mutlu hissetmenize bile yardımcı oluyor! Hadi, temiz havada güzel bir yürüyüşün tam mevsimi!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git