Yüz Bakımında Kullanılan Yağlar

Yüz Bakımında Kullanılan Yağlar
19 Ocak 2016 tarihinde eklendi

Yüz Bakımında Kullanılan Yağlar

Yüz cildin her zaman dışarıda kalan kısmıdır. Her zaman göz önünde olan yüzümüz sürekli bir bakıma ihtiyaç duyar. Yaşam koşulları nedeniyle ısınan ve soğuyan, yaz aylarında fazla Ultra Viyole ışınlarına maruz kalan, bahar aylarında esen lodoslara, yağan yağmur ve karlara hatta sert esen rüzgarlara maruz kalan yüzümüz oldukça fazla yıpranmakta ve yorulmaktadır. Bu gibi hava koşulları cildin erken yaşlanmasına, sivilcelenmesine, leke oluşumu ve çillerin oluşumuna, çatlamaya, soyulmaya ve diğer farklı cilt sorunlarına ve hastalıklarına yol açar. Böyle durumlarda cilde derinlemesine bakım uygulamak ve sürekli cilt ile ilgilenmek gerekmektedir. Kremler, bitkisel veya kimyasal kürler, hatta yağlar kullanılabilir.

Fakat cilde uygulanmak istenen bitkisel veya kimyasal dış etkenlerin cilt yapısına uygun ve doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. Hal böyle olunca her zaman bulunabilen uygulama ürünlerinin rastgele seçilmemesi tavsiye edilmesi, hatta bu durumların dermatolog uzmanları tarafından şiddetle uyarması söz konusudur. Bakım konusunda büyük bir önem arz eden bakım ürünleri ne kadar doğru kullanılırsa, o kadar iyi sonuçlar alınmaktadır. İşte bakım aşamasına geçmeden önce cilt yapısını iyi tanımak ve dış etkenlere göre bakım uygulanması çok önemli bir konudur. İlk yapılması gereken madde cildi tanımaktır. Sert rüzgarların olduğu günlerde cilde nemlendirici bir krem uygulanırken sıcak yaz günlerinde de yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılması önerilmektedir. Tabi ki bunların dışında ve kozmetik ürünlerinin haricinde cilde uygulanabilmesi olağan ve yüz bakımında kullanılan yağlar da önerilmektedir. Piyasada, aktarlarda ve çeşitli kozmetik mağazalarının bakım raflarında kolaylıkla bulunabilen bu yağlar cilt tipi tanımlandıktan sonra rahatça kullanılabilir. Bu yağlar ve özelliklerinden bahsetmek gerekirse:  • Bakım yağları olarak 46 çeşit yağ bulunmaktadır.
  • Bu yağların ambalajları veya cam şişeleri koyu bir renkte korunmaktadır.
  • Bitkisel yağlar % 100 saf ve doğal olduktan dolayı çoğu zaman cilde direkt olarak uygulanması tavsiye edilmez.
  • Kuru ciltlere iyi gelen yağlar olarak bilinen Avokado yağıdır. İçeriğinde A, B, D ve E vitaminleri barınmaktadır ve kuru ciltler için nemlendirici görevdedir.
  • Yağlı, akneli ve sivilceli ciltler için Ardıç yağı kullanılabilir.
  • Günlük nemlendirici olarak işlev gösteren bitkisel yağ Ayçiçeği yağıdır.
  • Yağlı ciltler için kullanılabilen bir bitkisel yağ ise Bergamot yağıdır. Fakat oldukça hassas ciltler bu yağı kullanırken dikkatli olmalıdır.
  • Buğday yağı A, D ve E vitaminleri içerir. E vitamini bakımından fazlasıyla zengin olan bu bitkisel yağ besleyici ve yenileyici özellikler taşır.
  • Her cilt tipine uygun olan ve her zaman kullanılma imkanına sahip olan bitkisel yağ Gül yağıdır. Aynı şekilde yine, tüm cilt yapılarına uygun olarak kullanabilen bir bitkisel yağ da Havuç yağıdır.
  • Arındırıcı olarak Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, kayısı yağı ve mısır yağı da her cilt tipine uygun olarak kullanılabilmektedir.

Bu yağları kullanmadan önce nasıl kullanılması gerektiği hakkında bir dermatoloji uzmanına danışmak gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git