Yüz Maskesi Çeşitleri

yuz-maskesi-cesitleri
22 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Yüz Maskesi Çeşitleri

Cilt bakımı arasında en çok önem verilen bölge yüzdür. Yüz güzelliği ve temizliği her zaman daha önemlidir çünkü sosyal hayatta en önemli etken yüzdür. İnsanlarla ilk etkileşimin kurulduğu, kişiliğin yansıtıldığı yüz için bakımların aksatılmadan yapılması bu sebeple önemlidir. Yüzde yer alan kusurlar genellikle sosyal hayatı da etkiler. Yüzünde çok fazla sivilce olan ya da büyük bir yara olan insanlar bu sebepler özgüvenlerini kaybeder, sosyal hayatlarında olumsuz bir izlenime sebep olurlar. Bunlar dışında yüz için kuruluk, canlı olmamak, koyu renk olması da cilt kusurları arasında bulunur. Yüz için maske yapmak bu yüzden önemlidir ve aynı zamanda pratik bir yoldur. Yüz maskesi çeşitlerinin oldukça fazla sayıda olduğu bilinmektedir. Bunları uygulamadan önce cilt tipinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Maskenin cilt tipine uygun olması oldukça önemlidir. Eğer cildiniz kuru ise ona uygun, yağlı ise daha az yağlı olmasını sağlayacak  bir maske hazırlamanız gerekmektedir. Yüzdeki sivilce ve akneler için de daha farklı maske çeşitleri bulunmaktadır.

Beyaz ve Kusursuz Cilt İçin Maske

Yüz maskesi çeşitleri arasında beyazlatıcı maskeler dikkat çekmektedir. Bu şekilde yüz daha kusursuz, parlak ve canlı görülmektedir. Beyaz bir cilt için zeytinyağı ile yapılan maskeler dikkat çekmektedir. Zeytinyağı’nın cilt üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bunun için tariflerden biri şöyledir.

Malzemeler:  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı,
  • Bir yemek kaşığı limon suyu,
  • Bir yemek kaşığı dolusu bal.

Yapılışı:

Bu tarif uygulanışında öncelikle ilk adımda bir kap alınır ve bal, zeytinyağı ve limon suyu hep birlikte bu kaba dökülür. Sonrasında hepsi birbirine yesin diye iyice karıştırılır. Sonra elde edilen bu karışım bir parça pamuk yardımı ile yüz bölgesine yavaşça sürülür. Sürüm sırasında yavaş olunması ve cildin maskeyi iyice yemesi önemlidir. Bu işlem bittikten sonra maske yüzde 20 dakika boyunca bekletilir. Sonrasında belirli zaman bittikten sonra yüz bol su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Su ılık olmalıdır. İstenildiği takdirde maske tüm gece boyunca yüzde bekletilebilir ve sabah temizlenebilir. Bu şekilde etkisi fazla olacaktır.

Zerdeçal ve Yulaflı Cilt Maskesi Tarifi

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı dolusu yulaf ,
  • Yarım çay kaşığı dolusu limon suyu.
  • Bir miktar zerdeçal

Yapılışı:

Malzemeler arasında yer alan zerdeçalın göz kararı olması bu tarifte önemlidir. Bu ürünlerin hepsi derin bir kase içine konulur ve uzun süre karıştırılır. Malzemelerin birbirini bulması önemlidir. Sonrasında karıştırılan malzemeler elde edilen kür hafif biçimde cilde sürülür. Bu esnada masaj yapar gibi sürmek maskenin etkisi açısından önemlidir. Masaj işlemine bir süre devam edilmelidir. Sonrasında 20 dakika boyunca bekleme yapılır. Bu süre sonucunda yüzde olan maske soğuk su ile yıkanır ve temizlenir. Haftada üç ya da dört kez maskenin yapılması önerilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git