Yüz Maskesi İçerikleri

Yüz Maskesi İçerikleri
3 Mart 2016 tarihinde eklendi

Yüz Maskesi İçerikleri

Cilt tipimize göre, cildimizi nemlendirmek, yenilemek, yağ dengesini sağlamak, akne oluşumunu engellemek ve kırışıklıklarımızı gidermek için çoğu zaman doğal ya da dermokozmetik cilt maskelerine başvurabiliriz. Bu maskeler, özellikle yüzün tamamına ya da çeşitli bölgelerine uygulanır ve yüz maskesinde kullanılan ürünler çok fazla çeşitlilik gösterebilir. Bu yazıda hem dermokozmetik hem de doğal maskelerin içeriklerini inceleyeceğiz.

Doğal Maskelerde Kullanılan Ürünler

 1. Süt: Süt, özellikle cilt rengini açan ve cilt üzerindeki lekelerin azalmasını sağlayan maddelerden biridir. Aynı zamanda, kuru ciltlerde genellikle nemlendirme için süt içerikli maskeler kullanılabilir.
 2. Bal: Bal, cilde parlak ve taze bir görünüm vermek açısından yüz maskeleri içinde olukça sık kullanılır.
 3. Limon suyu: Limon suyu, cilt için doğal bir tonik görevi görür.
 4. Yoğurt: Yoğurdun içinde bulunan enzimler de, cildi beyazlatmak için maskelerde kullanılabilir.
 5. Elma: Elmanın, ciltte hem sıkılaştırıcı, hem canlandırıcı bir etkisi vardır. Bu yüzden elma içeren maskeler de cilt bakımında oldukça fazla kullanılır.
 6. Kakao yağı: İçerisinde bulunan e vitamini sayesinde cildi yumuşatır, besler ve parlaklaştırır. Aynı zamanda, bronzlaştırıcı etkisi de olan kakao yağı, maskeler içinde çok kullanılan yağlardan biridir
 7. Salatalık: Püre haline getirilmiş ya da dilimlenmiş salatalıkla yapılan maskeler, ciltteki şişliğin ve kızarıklığın giderilmesinde oldukça faydalıdır.
 8. Karbonat: Karbonat sivilceli ciltleri iyileştirmek için ve sivilce izlerini yok etmek için kullanılan yöntemlerden birisidir.
 9. Yumurta: Protein ve minerallar açısından oldukça zengin olan yumurta, yüz maskelerinde kullanılan malzemelerden biridir. Cildi yumuşatır ve parlak görünmesini sağlar.
 10. Kil: Özellikle peeling uygulamalarında kullanılan kil, yüzümüzdeki ölü deriyi atmak, cildi sıkılaştırmak ve canlı görünmesini sağlamak için kullanabilceğimiz en faydalı malzemelerden biridir.


Dermokozmetik Maskelerde Kullanılan Ürünler

 1. Glikolik asit: Glikolik asidin cildi soyma özelliği olduğu için, peeling maskelerinde sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Aynı zamanda anti age içerikli ve iz geçirici kremler içinde de glikolik asit bulunur.
 2. Salisilik asit: Akne problemi yaşayan ve akneye eğilimli ciltler için kullanılan maskelerde salisilik asit bulunur. Salisilik asit, ciltten fazla yağı ve kiri alarak akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
 3. Gliserin: Yüksek nemlendirici özelliği olması sebebiyle gliserin de yüz maskesinde kullanılan ürünlerden biridir.
 4. Laktik Asit: Laktik asit içeriği sayesinde deriyi sıkılaştırır ve cilt tabakasını kalınlaştırır. Bu yüzden, dermokozmetik maskelerde laktik asit de sık sık kullanılmaktadır.

Doğal maskelerde de dermokozmetik maskelerde de kullanılan içeriklerin, cilde bir çok faydası vardır. Bunları; cildin sıkılaşması, temizlenmesi, parlak görünmesi, kırışıklıkların yok olması, akneli ciltlerde akne tedavisine yardımcı olması ve leke gidermesi olarak sıralayabiliriz. Aynı zamanda bahsettiğimiz içerikler cilde ihtiyacı olan nemi, vitaminleri ve mineralleri de verir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git