Yüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

yüzdeki-siyah-noktalar
29 Nisan 2015 tarihinde eklendi

Yüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Yüzümüz gün içinde birçok olumsuz etkiye maruz kalır. Makyaj, hava kirliliği, vücuttaki toksinler gibi birçok etmen, yüzümüze siyah nokta ve leke olarak yansır. Ancak bir takım maske uygulamaları ve doğal malzemeler yardımıyla, cildi tüm bu olumsuz etkenlerden arındırarak siyah noktalardan kurtulmak mümkündür.

Cildimiz, alerjiden ve çevrenin olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla belli oranda yağ salgılayan gözeneklere sahiptir. Yüzde siyah nokta oluşumu da bu gözeneklerle yakından ilgilidir. Gözeneklerin toksin gibi zararlı maddelerle dolması sonucu oluşan siyah noktalar, cilt dokusu daha gözenekli olan insanlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Dolayısıyla öncelikle cilt tanınmalı, ardından siyah noktalardan kurtulmak için uygulamalar geliştirilmelidir.

Özellikle çok gözenekli ciltleri siyah noktalardan arındırmak için bir takım hazır yöntemler mevcuttur;

  • Bunlardan en etkili ve doğru olanı, doğru seçilmiş toniklerle ya da temizleme sütleriyle yüzü düzenli olarak temizlemektir.
  • Tonik ve temizleme sütü dışında siyah noktalardan kurtulmak için temizleme bantları mevcuttur. Su yardımıyla kullanılan bu bantlar, gözeneklerdeki siyah noktaları alsalar da, gözeneklerin tıkanmasına neden olan, siyah noktaların altında kalan atıl durumdaki yağ tabakasını temizleyemedikleri için, özellikle yağlı ciltlerde çok etkili sonuç vermeyebilirler. Cildiniz normalden daha yağlıysa, cilt tipinize uygun bir tonikle yüzünüzü temizlemeniz daha olumlu sonuç verecektir.
  • Hazır yöntemler dışında doğal temizleyicilerle de siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Özellikle elma sirkesi en bilinen doğal cilt temizleyicilerden bir tanesidir.


Elma Sirkesi İle Siyah Noktalardan Kurtulmak;

Elma sirkesini suyla karıştırıp bir pamuk yardımıyla yüze sürmek, cildinizin siyah noktalardan ve mikroplardan arınmasını sağlayacaktır. Düzenli kullanıldığı takdirde yüzde daha az mikrop ve siyah nokta birikeceğinden, yüzünüz daha canlı ve sağlıklı görünecektir.

Elma sirkesi dışında kullanılabilecek bir diğer doğal malzeme de limondur.

Limon Maskesi İle Siyah Noktalardan Kurtulmak;

Limon suyunu bir miktar suyla karıştırarak pamuk yardımıyla yüzünüze sürebileceğiniz gibi; bir miktar yoğurtla karıştırarak cilt maskesi de hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız maskeyi, gözlerinizi koruyarak yüzünüze sürdükten sonra 15-20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Hafta da bir ya da iki kez bu maskeyi uygulayarak siyah noktalardan büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Burun Üzerindeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? başlıklı yazımız için tıklayınız.

Doğal Yüz Peeling Tarifleri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Beyaz Kil Maskesi Tarifi başlıklı yazımız için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git