Yüzün Soyulmasını Önlemek İçin

yuzun-soyulmasini-onlemek-icin
26 Ekim 2016 tarihinde eklendi

Yüzün Soyulmasını Önlemek İçin

Günümüzde kadın, erkek, çocuk pek çok insanın yaşadığı bir sorun : deri soyulması. Bünyelere, mevsimlere, iklim koşullarına bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösteren, özellikle de görüntü anlamında son derece rahatsızlık yaratabilen problemlerin başında gelip mutlaka tedavi edilmesi gereken bir konu aynı zamanda.

Özellikle yüz bölgesinde kendsini gösteren bu soyulmalar öncelikli olarak cildin yeteri kadar su alamaması ve nemlenememesi sonucu ortaya çıkar. Yazın güneş kremi veya koruyucu başka ürünler kullanmadan güneşe çıkmak, deri hücrelerinde tahribat yaratacağından bu hücrelerin yanması sonucu yüzde kızarıklıklar oluşur ve zamanla cildin kurumasına ve akabinde de pul pul dökülmesine yol açar. Benzer şekilde kış aylarında da yeterli korumayı sağlamadan yüzümüzün kötü hava koşullarına maruz kalması sonucu ortaya çıkan kızarıklık ve kuruluklar yüzün soyulmasına neden olur.

Yüz soyulmasına engel olacak en temel şey pek çok zaman olduğu gibi sürekli bir nemlendirmeden geçer. Eczanelerden satın alabileceğimiz çoğu bitkisel içerikli pek çok kremin yanı sıra kendimizin hazırlayacağı basit karışımlarla yüzümüzdeki kuruluk, dökülme ve soyulma problemlerine karşı önlem almamız mümkündür.Bazı durumlarda yüzümüzle temas eden pek çok farklı içerikli ürün de soyulmaya sebebiyet verebilir. Özellikle bayanlarıın makyaj yaparken kullandıkları kozmetik ürünleri ihtiva ettikleri maddeler sebebiyle alerji yapabilir ya da deri hücrelerine işleyerek zarar verebilir. Buna yanı sıra, yeterince temizlenmeyen makyaj veya temizleme solüsyonu olarak kullanılan ürünler yine içerdikleri maddeler sebebiyle her cilde uygun olmayabilir. Temizleme solüsyonları yerine daha doğal olması sebebiyle yüz temizliğinde tercih edilen çok çeşitli sabunların, içerikleri, yapım teknikleri ve kullanım şekilleri itibariyle yüzümüzü kurutup, deri soyulmasına kadar götürebildiği örnekler de oldukça fazladır.

Evdeki hazine

Yüzün soyulmasını önlemek için yine evimizde hazırlayacağımız basit karışımlar hem uygulama kolaylığı hem de pratiklik sebebiyle en çok tercih edilen metodlardan.

Başta salatalık olmak üzere, zeytinyağı-limon karışımı, hindistan cevizi yağı, susam yağı, elma sirkesi, avokado, badem gibi gıdalarla soyulan yüzümüzü iyileştirmek, tüm ölü hücrelerden arındırmak ve canlandırmak mümkün. Bunların dışında aloe vera bitkisi ihtiva eden ürünler de yine kuruluk ve soyulmaya karşı savaşta oldukça etkili.

Sağlıklı, parlak ve iyi görünümlü bir cilt için herşeyden önemlisi genel yaşayış kurallarımıza dikkat etmekten geçiyor aslında. Yüzün soyulmasını önlemek için sadece yüzümüze bakım yapmak değil, gündelik yaşam tarzımıza da arada sırada göz atmak ve gerektiği hallerde iyileştirme yapmak şart. Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, yeteri kadar egzersiz, bol su, az tuz, yeşil yapraklı sebzeler, bolca meyve, alkol, sigara ve kafein üçlüsünden mümkün olabildiği kadar uzak durmak ve de hepsinden önemlisi stresten arınmış, kafa ve ruh sağlığının başarıyla muhafaza edildiği bir yaşam, hem kendimize hediye hem de tüm rahatsızlıklarımız için en güzel çözüm.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git