Zayıflama Diyetleri

Zayıflama Diyetleri
26 Mart 2016 tarihinde eklendi

Zayıflama Diyetleri

Diyet, bir insanın gün içinde tükettiği yiyeceklere verilen genel bir addır. Diyet, beslenme ile eş anlamlı bir kelimedir. Günümüzde diyet denildiğinde ilk akla gelen, zayıflama diyetleri olmaktadır. Oysa diyetler, geleneklere, dini inanışlara, zorunluluklara, bağımlılıklara, ideolojik yaklaşımlara, hastalıklara olmak üzere pek çok sebeplere dayalı olarak yapılmaktadır. Obezitenin tüm dünyada artışıyla, doğru beslenmenin önemini vurgulayan yayınlara ağırlık verilmeye başlanmıştır. Obezite beraberinde, birçok hastalık riskini de getirmektedir. Obezitenin yol açtığı hastalıklar arasında; Hipertansiyon, Kalp yetmezliği, Tip 2 diyabet, Uyku apnesi, Koroner arter hastalıkları, Solunum bozuklukları, Adet düzensizlikleri, Depresyon, Varis, Kısırlık, Reflü, Osteoartrit, Beyin kanaması felci riski, Safra kesesi taşı, Uyku bozuklukları, Doğum zorlukları, Polikistik over sendromu, Aşırı kıllanma, Metabolik sendrom, İnsülin direnci, Kolesterol ve lipit yüksekliği ve Meme, kalın bağırsak, prostat gibi bazı kanser türleri bulunmaktadır. Obezite dünyanın önlem alması gereken ve insanlığı tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Kilo almanın riskleri bilindiği halde, genellikle zayıflama diyetleri, estetik kaygılar adına yapılmaktadır. Estetik kaygılar adına yapılan diyetler, hızlı sonuç vermesi beklenen diyetlerdir. Uzun sürede kilo vermek, tüm organlar için sağlıklı olan yoldur. Yavaş kilo kaybı, deride meydana gelebilecek deformasyonları en aza indirmektedir. Hızlı kilo kaybı, kalbi olumsuz yönde etkilemektedir. Şok diyetler olarak tabir edilen diyetler bu nedenle zararlı diyetlerdir. Hızlı verilen kilolar misliyle geriye dönmektedir. Sık kilo alıp vermek, bağışıklık sistemini hasara uğratmaktadır. Cildin elastikiyetini yitirmesi açısından sık kilo değişimleri önerilmemektedir. Estetik kaygısı ya da sağlık problemleri neticesinde uygulanan zayıflama diyetleri, kişinin sosyoekonomik durumuna, kilosuna, yaşına, beslenme alışkanlıklarına göre tercih edilmektedir.Başlıca Zayıflama Diyetleri

  • Karatay diyeti

Karatay diyetinde un, şeker, ambalajlı gıdalar, şarküteri ürünleri ve vücutta şekere dönen pirinç, bulgur, patates, mısır, meyveler, havuç kullanılmamaktadır. Bu diyette üç öğün bulunmaktadır. Her öğün sınırsız yemek yeme imkânı sunan bu diyet, zayıflama diyetlerinden çok sağlıklı beslenme adına önemlidir. Doğal beslenmeyi hedefleyen Karatay diyetiyle zayıflamak, uzun bir süreç gerektirmektedir. Kalori hesabı olmayan Karatay diyeti, pratik olması dolayısıyla tercih edilen bir diyettir.

  • Dukan diyeti

Bu diyet dört evreden oluşmaktadır. İlk evreye atak adı verilir. Bu evrede metabolizmanın şaşırtılması hedeflenmektedir. Metabolizmanın uyarılmasına yönelik ilk evrede, izin verilen besinleri tamamı protein içerikli besinlerdir. Bu evrenin süresi, özel bir hesap yöntemiyle, vermek istenen kiloya göre ayarlanmaktadır. İkinci evrenin adı “seyir”dir. Bu evrede, biri sebze diğeri protein diyeti olmak üzere iki adet ciddi diyet uygulanmaktadır. Bu evrenin süresi de özel bir hesaba göre belirlenmektedir. Üçüncü evrede, hızlı kilo verilen ilk iki evrenin, metabolizma tarafından alışılması hedeflenmektedir. Dördüncü evre, yasaklı besinlerin de özgür kaldığı evredir. Dukan diyetinde bol su içmek ve her gün yürüyüş yapmak şartı bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git