Zeytinyağının Cilde ve Vücuda Faydaları

Zeytinyağının Cilde ve Vücuda Faydaları
25 Ağustos 2017 tarihinde eklendi

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Hem vücuda hem de cilde birçok faydası bulunmaktadır. Bunların yanı sıra tırnak bakımlarında ve saç bakımlarında da oldukça çok tercih edilen bir besin kaynağıdır. Zeytinyağında bulunan vitaminler ile birçok besleyici özellikleri ve kullanım alanları bulunmaktadır. Antioksidan özelliği ile gribal hastalıklara ve soğuk algınlıklarına karşı oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Cilde faydalarından en büyüğü içerisinde bulunan vitaminler ile cildi besleyerek erken yaşlanmayı ve oluşan kırışıklıkları yok etmeyi sağlamaktadır. Cildin nem oranını dengeleyerek sağlıklı bir görünüm sağlar.

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Zeytinyağı ile güneşten gelen zararlı ışınlar korunarak lekelerin oluşmasını da engellemektedir. Bunun yanı sıra oluşan kızarıklıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Cildi yatıştırarak nemlendiren bu besin aynı zamanda cildi yumuşatmayı da sağlamaktadır. Cildi temizlemek içinde birçok zeytinyağı özlü krem, temizleme jelleri ve sabunlar bulunmaktadır. Bu ürünler doğal içerikli olup cilde herhangi bir zarar vermemektedir. Cilt dışında vücut temizliğinde de kullanılmaktadır.

Kozmetik ve cilt bakım ürünlerine karşı hassas olan kişilerin doğal özlü ürünlerin kullanması gerekmektedir. Bu doğal ürünlerden de içerisinde en çok kullanılan zeytinyağı başta gelmektedir. Fakat her zeytinyağı özlü olan ürün sağlıklıdır diye bir kural yok. Ürünlerin içerisindeki maddelerin bakılarak ve kontrol edilerek alınması gerekmektedir. Cilt tipinize göre uygun olan ürünü seçtiğinizden emin olmalısınız.Zeytinyağının Saça ve Tırnaklara Etkileri

Saçlarınızda kuruluk varsa ve bunu kullandığınız hiçbir ürün ile geçiremediyseniz zeytinyağı bu sorunu çözecektir. Yaklaşık yarım çay bardağı zeytinyağını alarak bir kaba koyun. Ardından içine birkaç damla lavanta yağı damlatın. Yaklaşık bir kâse kadar ısıtılan sıcak su ile bu yağ karışımlarını karıştırın. Bu işlemi yalnızca yağı ısıtarak da gerçekleştirebilirsiniz. Ardından tüm saçınıza diplerden başlayarak uygulayın. Bir havlu alıp birkaç saat kalacak şekilde saçınızı kapatın. Ardından memnun kaldığınız bir şampuan ile saçınızı iyice yıkayın. Bu uygulama sonrasında saçınızın em oranının arttığını ve parladığını göreceksiniz. Bunun yanı sıra çeşitli egzama gibi deri problemlerini de çözecektir.

Tırnaklarınızda kırılmalar çok oluyorsa muhtemelen beslenme ile alakalıdır. Doğru şekilde beslenilmeyen vücuttaki bölgeler zamanla yıpranır. Bunlardan en büyük örnek ise tırnak kırılmalarıdır. Evinizde kolay bulunan malzemeler ile yapacağınız uygulamalar sonucunda etkili bir fayda göreceksiniz. 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağını alarak 1 tatlı kaşığı badem yağı ile 8-10 damla limonun suyunu bir kaba dökerek karıştırın. Ardından tırnaklarınızı bu kabın içerisine sokarak 10 dakika bekletin. Daha sonra ellerinizi çıkarırken tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize masaj yapın. Bu yağ karışımının tırnak ve tırnak etleriniz tarafından iyice emildiğine emin olun. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda tırnaklarınızdaki kırılmalar sonlanarak daha güçlü olacaktır. Bunun yanında tırnaklarınızın uzama süresi de kısalacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git